Rapor Parası Bankaya Gönderildi Ne Demek?

13864
0

Rapor Parası Bankaya Gönderildi Ne Demek? Geçici iş görmezlik ödeneği ya da bilinen adıyla rapor parası işçilerin raporlu olduğu günlerde kazanç kaybına uğramaması için SGK tarafından verilen ücrettir. Ancak bu paranın alınabilmesi için bazı koşullar vardır. Kişinin bu koşulları sağlaması gerekir. Tüm koşulların sağlanması durumunda her ayın 8’i ve 14’ü arasında PTT ve bankalar aracılığıyla ödenmektedir. Rapor parası;

  • İş sırasında kaza geçiren sigortalı işçiye
  • Sigortalı bir kişinin yaptığı işten dolayı bir hastalığa yakalanması durumunda
  • Sigortaya sahip olan kadın işçilerin doğum yapması sonucu

Ayrıca sigortalı bir kişinin hastalanması durumunda kişi SGK tarafından verilen rapor parasını almaya hak kazanır.

Kişinin Rapor Parasını Almada Sağlaması Gereken Koşullar

Eğer kişi yukarıda belirtilen durumlardan biri ile karşı karşıya ve geçici iş görmezliğe uğramış ise bunun için SGK tarafından belirlenmiş hekim ve sağlık kuruluşlarının birinden sağlık raporu alması gerekiyor. Kişi sağlık raporunu aldığı tarihten önceki 1 yıl içerisinde 90 günlük pirim yatırılma koşulunu sağlıyor ise SGK tarafından verilen rapor parasını alma hakkına sahiptir.

İş Kazası veya Meslek Nedeniyle Yakalanılan Hastalık

Eğer kişi bir iş kazası geçirmiş veya yaptığı bir işten dolayı hastalığa maruz kalmış ise raporu aldığı tarihten önceki 1 yıl içerisinde 90 günlük pirim yatırılması şartı aranmaz. İşçiye 1 günlük pirim yatırılsa bile kişinin rapor parası alma hakkı vardır.

Hastalıktan Dolayı

Eğer kişi hastalandıktan sonra doktora gidip rapor almış ise bu kişiye rapor parasının ödenmesi için işçinin rapor aldığı tarihten önceki 1 yıl içerisinde SGK’ya bildirilmiş 90 günlük pirimin yatırılması şartı vardır. Kişi bu şartı sağlar ise rapor parası alma hakkına sahip olacaktır.

Rapor Parası Bankaya Gönderildi Ne Demek?

Kişilere ödenecek olan rapor parası SGK tarafından PTT ve Ziraat Bankalarına yatırılır. Kişinin parası eğer Ziraat Bankası’na yatmış ise ayın 8-14’ü arasında parasını çekebilir. PTT’ye yatmış ise para istenilen zamanda TC kimlik numarası ile çekilebilir.

Rapor Parası Bankaya Gönderildi Ne Demek?
4 (80%) 4 votes

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here