Rapor Parası Bilgi Yok Ne Demek?

14283
0

Rapor Parası Bilgi Yok Ne Demek?

Rapor Parası Bilgi Yok Ne Demek? sorusu oldukça fazla aranmaktadır. Sisteme kayıt edilmiş iş göremezlik ödeme bilgisi bulunmuyor, ne demek? sorusu da aynı şekilde arananların başında.

Sosyal güvenlik sigortası kapsamında ister 4a sigortalı, ister 4b sigortalı olarak çalışan olsun her hangi bir hastalık sebebi ile doktordan alacağınız istirahat raporu yada iş göremezlik raporu sayesinde sosyal güvenlik kurumu rapor alan kişiye rapor parası yada geçici iş göremezlik ödeneği adı altında çalışmayan günlerde işveren tarafından ödenmeyen maaş ücretini karşılar.

İş Göremezlik Ödeme Görme

SGK istirahat raporun alınmasından rapor parasının ödenme gününe kadar geçen süreyi tamamen elektronik ortamda yapmaktadır. Çalışanlar “rapor parası yattı mı” diyerek www.turkiye.gov.tr ye giriş yapıp sorgulama yaptıkları zaman “Sisteme kayıtlı iş göremezlik ödeme bilginiz bulunmuyor” şeklinde bir yazı görüyorlarsa sosyal güvenlik kurumu henüz MOSİP sisteminde rapor parası onaylamadı anlamına gelir..

Bu süre raporun bittiğinden bir ay sonra dahi olsa aynı yazı çıkıyorsa işverene başvurmak gerekir. Belki çalışılmadığına dair bildirim yapmayı unutmuş olabilirler. Bu gibi durumlarda genellikle bildirim yapılması unutulmuş olduğundan ödeme bilgisi bulunmuyor yazısı görebilirsiniz.

İş Göremezlik Ödemesini Nereden Nasıl Alırım?

İş göremezlik rapor parası yada ödeneği, sosyal güvenlik kurumunca onaylandıktan sonra TC Ziraat Bankasına rapor ödeneği alacak sigortalının adına varsa hesabına yatar. Rapor ödeneği alacak olan sigortalının TC Ziraat Bankasında hesabı var ise istediği aman hesabından rapor parasını çekebilir.

Fakat alacaklı sigortalının banka hesabı yoksa ayın belirli günlerinde adına yatan rapor parasını TC kimlik numarası olan nüfus cüzdanı ile alabilir. Rapor parasını çekeceği banka şubesinin ikamet ettiği yerde olması gerekmez, her hangi bir Ziraat Bankası şubesinden rapor parasını belirlenen tarihler arasında çekebilir, banka hesabı olduğu takdirde ise bankamatiklerden her saat çekebilir.

Rapor Parası Bilgi Yok Ne Demek?
2.8 (55%) 4 votes

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here