Rapor Parası Hesaba Aktarma

1393
0

Rapor Parası Hesaba Aktarma: Rapor parası, çalışan kişilerin sağlık nedenlerinden dolayı raporlu oldukları gün süresince alacak oldukları maddi kazançlarının SGK tarafından karşılanması işlemidir. Kişi raporlu olduğun gün sayısınca alacağı parayı SGK tarafından alır.

Rapor parası almak için ise kişinin iş sırasında, yaptığı işten dolayı, herhangi bir rahatsızlık geçirmesi durumunda veya kadın işçilerin hamilelik durumlarında SGK tarafından rapor parası veya istirahat parası alınabilmesi için alınacak olan rapordan önce kişiye 90 günlük prim yatması şartı vardır.

Rapor Parası Şartları

Eğer kişi ağır bir hastalık geçiriyor ve bunun sonucu olarak da iş göremez durumuna geliyor ise bu noktada işe devam etmek kişi açısından daha kötü sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden SGK, çalışanlarının bu gibi durumlarda kalması halinde mağduriyetlerini gidermek adına hasta oldukları süre boyunca çalışmadıkları zamanın parasını karşılar.

Rapor parasını almak için sağlanması gereken bazı şartlar vardır;

  • Kişinin iş görmezlik ödeneği alabilmesi için iş görmezlik raporu aldığı tarihten 1 yıl öncesi içinde en az 90 günlük pirim yatırılması şartı aranır.
  • Rapor parasında aranan bir diğer özellik ise raporda kişiye bir teşhis konulmasıdır. Kişiye bir teşhis konulmaması durumunda kişi rapor parasını alamaz.
  • Alınacak olan raporun nereden alınacağı da önemlidir. Kişinin raporu aldığı hastane tarafından SGK’ ya bir bildirim yapılmalıdır. Aksi halde yine kişi rapor parası alamaz.
  • Rapor parası kişinin raporlu olduğu güne göre değişim göstermektir ve bu ödemeler Ziraat Bankası ve PTT Şubelerinden yapılır.

Rapor Parasını Hesaba Aktarım Yapma

Kişi e-devlet sitesinin içerisinde yer alan “Şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama” uygulamasına girerek geçmişte yapılan banka işlemleri görülebilir. Bunun yanında kişinin tanımlı bankası varsa hesabını bu banka ile güncelleyip rapor parasını bu hesaba aktarabilir.

Rapor Parası Hesaba Aktarma
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here