Rapor Parası İade Olur Mu? Geri Gider Mi?

6001
1
rapor parası geri gitmiş

Rapor Parası İade Olur Mu? Geri Gider Mi?

Rapor Parası: Sigortalı bir kişi; hastalık, analık, iş kazası veya meslek hastalığı gibi sebepler ile yetkili bir sağlık kurumundan geçici iş göremezlik raporu almaktadır. Çalışanların sağlık sorunlarından dolayı, raporlu oldukları sürenin karşılığında ise SGK tarafından rapor parası veya istirahat parası verilmektedir. Verilen bu rapor parası ile de çalışan kişinin gelir kaybı mağduriyeti ortadan kalkmaktadır.

Rapor parası geri gitmiş ne demek?

SGK tarafından ödenecek olan rapor parası, TC Ziraat Bankasına veya PTT şubelerine kişinin hesabına veya hesabı yok ise adına havale edilmektedir. Ziraat Bankası rapor parasını her ayın 08-14’ü arası ödeme yapmaktadır. Yatırılan paranın bu tarihler arasında alınmaması durumunda, rapor parası diğer ay almanız için havuzda bekletilmektedir.

Rapor Parasını kimler Alabilir?

İş göremezlik raporunu çalışan kişi iş yerine ne kadar çabuk ulaştırırsa işlemlere de bir o kadar çabuk başlanır. SGK’ya, alınan raporun işleme girişi ve ödeme işlemleri yapılan düzenlemeler ile artık çok kolay bir hale gelmiştir. İşveren muhasebe yetkilisi elektronik ortamda SGK sayfasında ilgili bilgileri işledikten sonra gerekli prosedür başlamış olur ve en geç 15 gün sonunda rapor parası hesaba gönderilir.

SGK; yatarak tedavilerde günlük gelirin % 50’si oranında, ayakta tedavilerde ise günlük gelirin 2/3’ünü vermektedir. İş kazası veya meslek hastalığı gibi durumlarda çalışan kişinin çalışamaz olması halinde iş göremezlik parası, raporun başladığı ilk günden itibaren ödenmektedir.

Normal hastalıklarda ise iş göremez olunan ilk iki gün için ödeme yapılmamaktadır. Bu durumlarda rapor parası üçüncü günden itibaren ödenmektedir. Rapor parasının alınabilmesi için, iş göremezliğin başladığı tarihten önce ki bir yıl içerisinde en az 90 gün prim ödemesi yapılmış olmalıdır. Bu son bir yıl içerisinde 90 gün prim ödemesi tek bir iş yerinde veya başka bir iş yerinde de toplamda en az 90 gün olmalıdır.

Rapor Param Emanete Alınmış?

Yaklaşık 6 ay geçmesinin ardından hala rapor ödemesini bankaya giderek almayanların ödemeleri SGK’ya geri iade edilmektedir. Bu yüzden ödemenizi zamanında almaya özen gösterin. Eskiden bir ödemeniz varmış ama haberinizin olmadığı için SGK’ya geri iade olmuşsa ödemenizi tekrar talep ederek yeniden gelmesini saplayabilirsiniz.

GENEL DEĞERLENDİRME
Rapor Parası İade Olur Mu?
Önceki makaleZiraat Bankasından Rapor Ödemesi Sorgulama
Sonraki makaleKısa Yoldan Konut Kredisi Hesaplama
Ekonomi, Finans Ve İş fikirleri Konusunda En Güncel Ve En Yeni Haberleri Sizlerle Paylaşmak Ve Azda Olsa Yardımcı Olmaktan Mutluluk Duymaktayım. Merak Ettiğiniz Konular Hakkında Bilgi Alışverişinde Bulunabilirsiniz.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here