Rapor Parası Kaç Günde Yatar?

8919
0

Rapor Parası Kaç Günde Yatar?

Rapor parası geçici iş göremezlik belgesidir. Herhangi bir iş yerinde çalışma sırasında yaşanan rahatsızlıklar, hastalıklar sonucunda rapor alındığında işçiye ödenen bir bedeldir. Çalışanların iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ya da doğum nedeniyle çalışmaması halinde sağlık kurulları tarafından verilen istirahat raporu almış olması gerekir. Bu raporla sigortalı kişiye her gün için geçici iş ödeneği verilir. SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu ), bu ödenekleri iş kazası, meslek hastalıkları ve doğum durumunda 1.günden, hastalık hallerinde 3. günden başlar. İş kazası ve meslek hastalıklarında geçici ödenekler alınması için herhangi bir süre prim bildirimi şartı aranmaz. Ancak; hastalık ve doğum için son 1 yılda 3 aylık prim bildirimi ve ödenmesi şartı aranır. İş göremezlik ödemesi, çalışanları korumak için çıkarılmıştır.

Rapor parası hangi durumlarda alınır?

İş kazası; genellikle en çok iş kazası inşaatlarda görülür. Bu araştırma inşaatlarda güvenliğin olması sebebiyle uyarı yapılmaktadır. Meslek hastalığı; her mesleğin bazı riskleri vardır. Bu riskleri göz önünde bulundurarak önlenebilecek risklerdir. Örneğin; en belirgin meslek hastalığı madencilerin tozlu ortamda çalışmasıdır, bu toz akciğere yerleşir ve iltihap olur. Diğer bir örnek ise tarla işçisidir, güneşe maruz kaldıklarında deri kanseri olabiliyorlar. Hamilelik durumunda ve hastalık durumunda rapor parası alınır.

Rapor parası ne zaman yatar?

Rapor parası her ayın 8 ve 14. gün arası ziraat bankasına yatar. Rapor ücretinin ne zaman ödeneceğini öğrenmek için rapor tarihleri ile birlikte ALO 170 aranır. Kişiler parasını genellikle işlerinin başına döndüklerinde alırlar. Çoğu kez bu şekilde olmaz. Rapor bitiminden itibaren 20 ile 45 gün arasında ödeme yapılır. Raporun sahibi, rapor parası için işlemin başlatılması yönünden raporu çalıştığı kuruma verir. Ne kadar çabuk verilirse sisteme, rapor bilgisi o kadar çabuk girilir. İş yerine verilen raporu, SGK’ ya bildirmek, işverenin sorumluluğundadır.

Daha Erken Rapor Ödemesi Nasıl Alınır?

Rapor ödemelerini daha erken almak ve ayın 8’ini beklememek hatta bankaya gitmekte istemiyorsanız sadece bankaya bir kez giderek IBAN bildirimi yapmak sureti ile her ayın 1’inde banka hesaplarınıza yatmasını sağlayabilirsiniz.

Rapor Parası Kaç Günde Yatar?
5 (100%) 1 vote

GENEL DEĞERLENDİRME
Rapor Parası Kaç Günde Yatar?
Önceki PaylaşımRapor Parası Ödendi Ne Demek?
Sonraki PaylaşımRapor Parası Hesap Tanımlama
Finans724.com Yatırım Uzmanı: Uzmanlık alanlarım arasında sosyal medya, e-ticaret ve girişimcilik yer alıyor. Sizlere özellikle yatırım konusunda öneri ve görüşlerim ile yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here