Rapor Parası Merkeze Gönderildi Ne Demek?

6845
0

Rapor Parası Merkeze Gönderildi Ne Demek?

Sigortalı olarak hizmet veren kişinin çalıştığı iş yerinde kaza geçirmesi ya da mesleğiyle alakalı bir rahatsızlıktan dolayı rapor alması durumunda kanunen Sosyal Sigortalar Kurumundan iş görmezlik ödeneği adı altında rapor parası alma hakkı vardır. Çalışan kadınların da hamilelik nedeniyle doğum parası alma hakkı vardır. Ancak rapor parası almak SGK’nın ilgili kanunu çerçevesinde bazı şartlara bağlıdır.

Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir?

  1. Sigortalı kişinin iş yerinde yaşadığı kaza sonrası veya işiyle ilgili mesleki bir rahatsızlığı söz konusu ise durumuyla ilgili rapor alma şartı.
  2. Raporun düzenlendiği tarihten önce en az 90 gün sigorta priminin ödenmiş olmasının şartı.
  3. Kadın çalışanın doğum yapması durumunda rapor parası alması için aynı şekilde 90 günlük sigorta primi yatırmış olmak şartı aranmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu, rapor parasını sigortalının almış olduğu raporun ilk iki gününü ödemez ancak üçüncü gününden sona ödeme yapmaya başlar. Ödenmeyen ilk iki gününü işverenin ödemesi zorunluluğu kanunen yoktur. Yalnızca iş kazası nedeni ile alınmış raporlarda, SGK rapor alınan her günü ödemek zorundadır.

Faydalı Konu: Rapor Parası Kaç Günde Yatar?

Rapor Parası Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu sorgulama işlemi yalnızca e-devlet üzerinden yapılır. E-devlet şifresi olanlar sorgulama işlemini bu kişiye özel şifre ile sisteme giriş yaparak öğrenirler. E-devlet şifresi olmayanlar ise en yakın PTT şubesinden 2 lira ücret karşılığında şifre edinir ve bu şifreyi kullanarak sorgulama yapabilir.

Rapor Parası Merkeze Gönderildi İbaresinin Anlamı

Rapor parası almak için Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilen evraklar için araştırma, onay verme ve ödenek çıkartma işlemleri elektronik ortamda yapılır. Yaklaşık 10-15 gün süren bu işlemler sonuçlandığında paranın tamamı Ziraat Bankası’na yatırılır. Elektronik ortamda Rapor Parası Merkeze Gönderildi ibaresinin anlamı işte bu işlemler neticesinde paranın hesaba aktarılmak üzere merkeze son bir onaya gönderildiği ve ayın 8’i ve 14’ü tarihleri arasında yatacağı anlamına gelmektedir.

Ödeme Ne Zaman Yapılır?

Merkeze gönderilen ödemeler hesap bilgisi vermediyseniz ayın 8’i ve 14’ü tarihleri arasında Ziraat Bankası TC kimlik numaranıza yatmaktadır. Hesabını tanımlatan ve IBAN bilgisi veren kişilerin ödemesi de her ayın 1’inde ilgili hesaplarına aktarılmaktadır.

Rapor Parası Merkeze Gönderildi Ne Demek?
5 (100%) 1 vote
GENEL DEĞERLENDİRME
Rapor Parası Merkeze Gönderildi Ne Demek?
Önceki PaylaşımRapor Parası Hesap Tanımlama
Sonraki Paylaşım2017 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?
Finans724.com Yatırım Uzmanı: Uzmanlık alanlarım arasında sosyal medya, e-ticaret ve girişimcilik yer alıyor. Sizlere özellikle yatırım konusunda öneri ve görüşlerim ile yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here