Rapor Parası Ödendi Ne Demek?

3029
1

Rapor Parası Ödendi Ne Demek?

Rapor parası veya geçici iş göremezlik ödeneği; kişinin rahatsızlanıp, sağlık kurumlarından iş göremez raporu alması sonucunda rapor aldığı gün kadar maaşından kesilen tutarın kendisine geri ödenmesi olarak bilinir. Çalışamadığı bu günlerin parasını kendisine ödenmesini isteyen kişinin aldığı bu raporu Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK ) bildirmesi gerekir. Bu ücreti alabilmesi için iş yerinin de raporu onaylayarak Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirmesi gerekir. İşverenin onaylayıp Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirim yapmadığı durumda kişi bu parayı hak etmiş olsa bile geri alamamaktadır.

Rapor Parası Alabilmek İçin Şartlar

Kişinin iş göremezlik ödeneği alabilmesi için sigortalı çalışması, son 1 yıl içerisinde en az 90 günlük ödenen prim günü olması ve sağlık kurumundan aldığı raporun 2 günden fazla olması gerekir.

İş Göremezlik Ödeneği Ne Zaman Alınır?

Rapor parası, Sosyal Güvenlik Kurumu onayladıktan ortalama 40-45 gün sonra ödenir. Rapor parasının ödenmesini isteyen kişinin Ziraat Bankasında hesabı var ise otomatik olarak hesabına yatar. Eğer yok ise her ayın 8-14 arası Ziraat Bankasından ödeme yapılmaktadır. Ödeme olacak kişi nüfus cüzdanı ile Ziraat Bankası şubesine giderek bu parayı alabilir. Belirtilen günler haricinde ödeme yapılmamaktadır. Ödeme alabilmesi için tekrar diğer ayın 8-14 arasında şubeye gitmesi gerekmektedir.

E-Devlet Kolaylığı

Kişi rapor parasının hak edip hak etmediğini, ne kadar ödeme alacağını e-devlet üzerinden kontrol edebilir. TC kimlik numarasıyla ve şifreyle sisteme giriş yaparak iş göremezlik bölümünden bu bilgilerin hepsine ulaşabilir. Kişinin hesabına veya bankaya rapor parası ödemesi olduktan sonra rapor parası ödendi olarak görülür. Artık kişi rapor parasını almaya hak kazanmış demek anlamına da gelir. Rapor parası ödemesini aldıktan sonra da gerekli birimler tarafından rapor parası ödendi bilgisi verilmektedir.

Ödemeler Ne Zaman Yapılıyor?

8-14 Dışında Ödeme Alabilmek İçin banka hesap bilgilerinizi SGK’ya bildirmeniz gerekmektedir. Bunun içinde herhangi bir Ziraat Bankasına başvuru yaparak IBAN Biidirim işlemi yapmalısınız. Dilediğiniz banka hesabını verebilirsiniz. Sadece vereceğiniz banka hesap IBAN bilgisini biliyor olmanız gerekmektedir. Verdiğiniz hesap numaranıza ödemeniz SGK tarafından onaylanması durumunda her ayın 1 inde yatırılmaktadır. Hesap bilgisi vermeyenler ise TC kimlik numaralarına yatırılan ödemelerini her ayın 8-14 tarihleri arasında almaktadır. Bu tarihler dışında ödeme yapılmamaktadır.

Rapor Parası Ödendi Ne Demek?

Eğer e-devlet yada SGK sorgusunda rapor paranız ödendi ibaresi yer alıyorsa bu ödeme ya eskiden aldığınız ama hatırlamadığınız bir ödemedir. Ya da banka hesap bilgisi vediyseniz banka hesabınıza yatan bir ödemedir. Banka hesap bilgilerinizi kontrol ederek ödemenizi alabilir ya da banka borcunuza kesildiyse hesap özeti alarak detayını görebilirsiniz.

Eğer merak ettiğiniz sorularınız varsa yorum yaparak yardımcı olmamızı sağlayabilirsiniz.

Rapor Parası Ödendi Ne Demek?
5 (100%) 1 vote

1 YORUM

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here