Rapor Parası Ödendi Yazıyor Ne Yapmalıyım?

1147
1
Rapor Parası Ödendi Yazıyor Ne Yapmalıyım

Rapor Parası Ödendi Yazıyor Ne Yapmalıyım?

Rapor parası halk arasında birçok ifade ile kullanılmaktadır. Rapor ücreti, hastalık parası, istirahat parası ve geçici iş göremezlik raporu parası ifadeleri kullanılmaktadır. Tanımı ise iş kazasında veya meslek hastalığından oluşan sebepler doğrultusunda iş göremez hale gelen bir kişinin mağdur olmaması için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen paradır.

Halk arasında bilindiği üzere rapor parası olarak bilinen geçici iş görmemezlik ödeneğinden faydalanması için belli şartlar gerekmektedir. Bu haktan yararlanabilmek için gerekli bilgi ve belgelerle SGK’ ya başvuruda bulunulmalıdır. Başvuru sonucu dahilinde belgeler incelenir ve gerekli bir sonuç verilir. Bu sonuçtan çıkan durumda paranızı yatıp yatmadığını E-Devlet,  Alo 170, PTT veya Ziraat Bankasından sorgulama yapabilirsiniz. Böylece raporlu olarak geçirdiğiniz dönemlerde gelir kaybınızın ve mağduriyetiniz giderilmiş olacaktır.

Rapor Parası Şartlar Nelerdir?

Sigortalı olarak çalışan bir işçinin iş yerinde bir kaza geçirmiş olması veya yoğun iş sebebiyle meslek hastalığından oluşan durum ile rapor almış ise SGK’dan rapor parasını alma hakkına sahiptir. Eğer doksan gün (90 ) SSK primi ödenmiş olması şartıyla ile hastalık veya herhangi bir rahatsızlığından dolayı rapor alınmış ise rapor parası alma hakkına sahiptir.

Başka bir durum ise kadın işçi sigortalılar doğum yapması halinde doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere doğum parası,  rapor parası alma hakkına sahiptir.  Çoğul hamileliklerde ise süre olarak doğumdan önce 10 hafta olmaktadır.  Doğum yapan kadının rapor parası alması için yine gerekli şart 90 günlük prim olması gerekmektedir.

Rapor Parası Ne Zaman Ve Nereye Yatar?

SSK başvurusunda bulunduktan sonra rapor parası başvuru tarihinden itibaren 1 ay içerisinde incelenir ve sonuçlanır.  Eğer hak kazanmışsanız Ziraat Bankası şubelerinden paranızı alabilirsiniz. Her ayın 8 ve 14.  gün arası Ziraat Bankasına yatmaktadır. Yeni yapılan düzenlemeler ile birlikte artık banka hesabı tanımlayan müşterilerin ödemeleri PTT aracılığıyla yapılmaktadır.

Rapor Parası Ödendi Yazıyor Ne Yapmalıyım?
Yazıya Puan Ver!

1 YORUM

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here