Rapor Parası Sorgulama Programı

Rapor Parası Sorgulama Programı: Halk arasında rapor parası olarak bilinen iş göremezlik ödeneği; sigortalı çalışan işçinin kaza veya hastalık durumunda, devlet tarafından çalışanın ücretinin ödenmesidir. İşçiyi korumak için çıkartılan bu yasa, çalışamama durumunda işçinin mağduriyetini gidermektedir. Hastalık veya kaza sonucu çalışamaz hale gelen işçinin, sigorta primi işveren tarafından ödenmez. Fakat sigortalı sağlık güvencesinden yararlanabilir.

İşsizlik Ödeneği Alma Şartları

Sigortalı olarak çalışan işçinin rapor parası alabilmesi için, son bir yıl içinde 90 gün boyunca sigortalı olarak çalışması gerekmektedir. iş kazası veya meslek hastalığı geçirmiş olan çalışanlar da bu şart aranmaz. Bu gibi durumlarda bir gün sigorta primi yatmış olması yeterlidir. Hastalanan sigortalının ilk iki günlük rapor parası ödenmez. Meslek hastalığı veya iş kazası geçirenlerde ilk günden itibaren rapor parası ödenmeye başlar.

Rapor Parasını Ne Zaman Alabilirim?

İş göremezlik ödeneğinizi raporunuz bittikten sonra ki 20-45 gün içinde alabilirsiniz. Ziraat bankası veya PTT şubelerine her ayın 8 ile 14 arasında paranız yatmaktadır.

Rapor Parası Hesaplama

Rapor parası hesaplarken, son üç ay içinde sizin adınıza SGK’ya yatırılan primden hesaplanır. İş göremezlik ödeneği hesaplanırken brüt ücret esas alınır. Son üç ayda yatan brüt ücretinizin yine son üç aydaki gün sayısına bölünmesi ile bulunur. Ayakta veya hastanede yatan hastalar için yatırılan ücret farklıdır.

Ayakta tedavi gören hastalar için brüt ücretin 3/2’si kadar ödeme yapılır. Yatan hastalarda ise brüt ücretin yarısı iş göremezlik ödeneği olarak ödenir. İş kazalarında son üç aylık kazanç varsa aynı şekilde hesaplama yapılır. Eğer son üç ay içinde prim ödeme günü yok ise, bütün kazancın gün sayısına bölünerek hesaplanması sonucu ortaya çıkar. İnternet üzerinde aylık brüt ücretinizi girdiğiniz zaman rapor parasını hesaplayan programlar bulunmaktadır.

Rapor Parası Sorgulama Programı
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here