Rapor Parası Sorgulama Telefon Numarası

13441
1
Rapor Parası Sorgulama Telefon Numarası

Rapor Parası Sorgulama Telefon Numarası: Rapor parası, çalışan işçilerin çalışma esnasında veya çalışma dışında başlarına gelen kazalara karşı devlet güvencesidir. Çalışanın başına gelebilecek bir kaza sonucu iş yapamaz duruma gelmesi ile doktor raporu alınarak işleme sokulur. Raporlu olduğu sürece devlet tarafından belirlenen kurallara göre çalışmış gibi parası ödenir.

Rapor parası sorgulama telefon numarası 170’dir. Rapor parası almak isteyenler veya rapor parası müracaatlarını sorgulamak isteyenler bu numarayı arayarak bilgi sahibi olurlar. SGK’nın hizmet verdiği bu hat üzerinden haftanın her günü ve istediğiniz saatte arayıp bilgi edinebilirsiniz. Tabi herkes rapor parası alamaz. Bunun için bazı kurallar vardır. Bu kurallara uyan kişi rapor parası talebinde bulunabilir.

Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir?

Rapor parası alabilmek için ilk başta sigortalı olarak bir iş yerinde çalışıyor olmak gerekir. Başınıza gelen bir iş kazasının doktor raporu ile iş göremez belgesi almanız gerekir. Bunlar yeterli olmayabilir. Son bir yıl içinde en az 90 gün sigorta priminizin yatması da aranan şartlar arasındadır.

Rapor Parası Başvuru İşlemleri Nelerdir?

Raporunuzun bitmesi ve işe başlamanızdan sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapmanız gerekir. Bu işlemi yaparken kimliğinizin yanınızda olması yeterlidir. Tabi Sosyal Güvenlik Kurumuna gitmeden de bu işlem yapılabilir. EDEVLET üzerinden giriş yapıp bu işlemi yapabilirsiniz. Buradan SSG hizmetlerine giriş yapıp; şahıs ödemelerin bölümünden, banka hesap tanımlaması yapmanız yeterli olacaktır.

Rapor Parası Kaç Günde Gelir?

Rapor parası ödemesi işe başladıktan sonra başlayan bir süreçtir. İşe başlamasından sonra iş yeri SGK’ya sizin adınıza işe başladığını bildirir. Bu bildirimden sonra en az 15 gün içinde rapor parası ödenir. Sisteme kayıtlı hesap numarası üzerine yatar. Eğer hesap numaranız yok ise herhangi bir Ziraat Bankasına giderek hesap tanımlaması yaptırabilirsiniz.

Ödemenizi hesaplarınıza değilde TC kimlik numaranız ile almak isterseniz size en yakın PTT şubesine başvuru yapabilirsiniz. Ödemenizin gönderilmesi durumunda PTT aracılığıyla ödemeniz yapılacaktır.

Rapor Parası Sorgulama Telefon Numarası
2.5 (50%) 2 votes

1 YORUM

  1. abi eylül ayında 7 günlük bir raporum vardı 2 ay oldu rapor param hala yatırılmadı 170 i arıyorum net bir şekilde bilgi verilmiyor

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here