Rapor Parası Yattı mı Öğrenmek?

5680
0

Rapor Parası Yattı mı Öğrenmek?

Rapor Parası: Aktif sigortalı olarak çalışan işçilerin hayatının bir yerinde büyük olasılıkla bir gün karşılaşabileceği rahatsızlık, doğum gibi nedenlere dayalı olarak rapor alarak işlerine devam etmedikleri günler için sağlık kurumlarından almış oldukları raporlar ile istirahat etmeleri halinde hak ettikleri rapor parası bulunmaktadır. Kişilerin sağlık kurumlarından almış oldukları raporları iş yerlerine ibra ederek takip eden aylarda bu raporlu günlerinin karşılığında sosyal güvenlik kurumundan rapor ücreti alabilmektedirler.

Almış oldukları maaş üzerinden hesaplanan rapor paraları genel olarak işçilerin işe dönüşlerinden itibaren 1-2 ay içerisinde kendileri adına yatmaktadır. İş yerlerine verilen raporlar daha sonra bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik Kurumuna iş yerleri aracılığıyla iletilmektedir. Daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumunca hesaplanan bu tutar işçinin kendi adına açılan Ziraat Bankasındaki bir hesaba aktarılmaktadır.

Rapor Parasının Yattığını Nasıl Öğrenebilirim?

Bunun için en kolay ve en zahmetsiz yöntem geçmiş yıllarda vatandaşların hizmetine sunulmuş olan e-devlet sistemine giriş yapmaktır. Eğer e-devlet kapısının kullanıcısı değilseniz en yakın Postaneye uğrayarak şifrenizi edinebilir ve TC Kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

Daha sonra sistem üzerinde yer alan hizmetler kısmında Sosyal Güvenlik Kurumu elektronik hizmetleri arasında yer alan 4A/4B İş Göremezlik Ödemesi Görme linkinden rapor sürenizi kontrol edebilir, hak ettiğiniz ödeme tutarını öğrenebilir ve bankaya gönderilme tarihinden bankaya sevk edilip edilmediğini öğrenebilirsiniz. 3 tık ile kolayca ve kısa bir zamanda rapor parasının yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

E – Devlet Dışına Rapor Parası Yattığını Öğrenmek

E-devlet kapısı dışında rapor parasının yatıp yatmadığını öğrenmek için bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu şubesini telefonla arayarak veya kuruma giderek TC Kimlik numaranız ile sorgulatabilir bankaya gönderilip gönderilmediğini öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankasından Rapor Parası Öğrenme

Son olarak rapor parasının yatıp yatmadığını öğrenme yöntemi ise Sosyal Güvenlik Kurumunun ilgili şubesinin çalışmış olduğu Ziraat Bankası şubelerini kimliğiniz ile giderek yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer ödemeniz gelmemişse 8-14 tarihleri arasında ödemenizin yapıldığını unutmayın bankaya da bu tarihler arasında gidebilirsiniz.

Eğer bankaya bu tarihler dışında giderseniz ya da gittiğinizde ödemeniz yatmamış ise banka IBAN bilgisi vererek banka görevlisinin hesap bilginizi SGK’ya bildirmesini sağlayabilir ve her ayın 1’inde hesabınıza otomatik ödenmesini sağlayabilirsiniz.

Rapor Parası Yattı mı Öğrenmek?
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here