Rapor Parası Ziraat Bankasına Gönderildi Ne Demek?

928
0

Rapor Parası Ziraat Bankasına Gönderildi Ne Demek?

Rapor parası, çalışan kişilerin sağlık nedenlerinden dolayı raporlu sayıldıkları gün süresince maddi olarak kazançlarının SGK tarafından karşılanması işlemidir. Rapor parası sayesinde işçi raporlu olduğu günler çalışır gibi parasını almış olacaktır. Ancak rapor parasının bazı koşul ve durumları vardır;

  • Kişi sigortalı olarak çalıştığı bir işyerinde kaza geçirmiş veya iş ile alakalı olarak mesleğe dayalı bir hastalıktan dolayı rapor almış ise SGK tarafından rapor parası alma hakkına sahiptir.
  • Eğer kişi hastalık veya kendisinde hissettiği herhangi bir rahatsızlıktan dolayı rapor almış ise ve çalışan kişinin rapor aldığı tarihten önce 90 günlük SSK primi ödenmiş olması koşulunu sağlıyorsa rapor parası almak hakkına sahiptir.
  • Sigortaya sahip kadın işçilerin doğum yapmaları durumunda doğum tarihinden önce 8 ve doğum tarihinden sonra 8 hafta olmak şartıyla doğum parası ve ayrı olarak rapor parası alma hakkına sahiptir. Ancak yine diğer durumlarda olduğu gibi doğum yapan kişinin rapor aldığı tarihten önce 90 günlük SSK pirimi ödenmesi koşulu vardır.

Rapor Parası Şartları

  • İş kazası, meslekten dolayı yakalanan hastalık gibi nedenlerle kişinin geçici iş görmezliğe uğraması gerekir. İş kazası durumunda kişinin rapor aldığı tarihten önce 90 günlük süreye bakılmaz bunun yerine 1 yıl içerisinde 90 günlük pirim ödemesine bakılır.
  • Daha sonra kişinin SGK tarafından yetki sahibi hekim ve sağlık kuruluşlarından rapor alması gerekiyor.

Rapor Parası Hesabı ve Ziraat Bankasına Gönderildi Ne Demek?

Rapor parası hesaplanırken kişinin raporlu olduğu gün sayısına bakılır. Rapor parasının alınması ise paranın SGK tarafından PTT veya Ziraat bankasına yatırılması ile alınır. Kişiye “Rapor Parası Ziraat Bankasına Gönderildi” deniyorsa parasını oradan çekebilir. Ziraat bankasında hesabı olmayan kişiler ise şahıs ödemelerini ayın 8-14’ü arasında alabilirler.

Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi rapor parası ödemeleri Ziraat Bankası hesapları olan ve herhangi bir bankaya IBAN bildirimi yapan müşteriler ödemelerini SGK tarafından onaylanmasından itibaren her ayın 1’inde banka hesaplarından alabilirler. Bunun dışında TC kimlik numarasına yapılan ödemelerde yine her ayın 8’i ile 14’ü tarihleri arasında yapılmaktadır. Hesabınızda yatan bir ödeme yoksa mutlaka ALO 170’den bilgi alınız.

Rapor Parası Ziraat Bankasına Gönderildi Ne Demek?
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here