Rapor Parasını Almadığım Halde Ödendi Yazıyor

603
0

Rapor Parasını Almadığım Halde Ödendi Yazıyor

İş kazası veya meslek hastalığı gibi durumlardan dolayı iş göremez duruma gelen işçilere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan ödemeye geçici iş göremezlik ödeneği ya da halk arasındaki deyişlerle, rapor parası, istirahat parası, hastalık parası adı verilmektedir. Bir işçinin iş göremezlik parasından yararlanabilmesi için belirli bazı şartları yerine getirmiş olması gerekmektedir. Bu ödenekten yararlanabilmek için gerekli evraklarla Sosyal Güvenlik Kurumun başvuruda bulunulmalıdır. Yapılan başvuru sonucu evraklar incelenerek ve ödeneğin yapılıp yapılmayacağına karar verilir. Bunun takibini yapmak isteyenler, Ziraat Bankası, PTT, Alo 170 veya E-Devlet’ten sorgulama yaparak paralarının yatıp yatmadığını takip edebilirler. Sosyal Güvenlik Kurumu, sigortalı olarak çalışan ve geçici iş göremezlik yaşayan işçiye, çalışmadığı durumlardaki mağduriyetini gidermek için bu ödeneği yapmaktadır.

Rapor Parası Şartları Nelerdir?

Geçici iş göremezlik ödeneği almak için bazı şartları yerine getirmiş olmak gerekir. Öncelikle sigortalı olarak çalışan işçinin çalıştığı yerde bir iş kazası geçirmiş olması veya meslek hastalığına yakalanmış olması gerekir. Geçmişe dönük olarak 90 gün boyunca işveren tarafından sigorta primleri ödenmiş olan ve meslek hastalığı veya iş kazası geçirip rapor alan her sigortalı geçici iş göremezlik ödeneği almaya hak kazanır. Bunun yanı sıra, sigortalı kadın işçilerin de hamile kalmaları durumunda doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta kanunen rapor alma hakkı vardır. Aldığı bu raporun karşılığında da raporu bittikten sonra rapor parası alabilir. Çoğul hamileliklerde bu sürelerde değişiklik olur. Doğumdan önce 10 hafta rapor alabilir. Doğum yapan kadın işçinin rapor parası alabilmesi için, geriye dönük 90 gün sigorta priminin ödenmiş olması gerekir.

Rapor Parası Ne Zaman ve Nereye Yatar?

Rapor bittikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumuna rapor parası için başvuruda bulunan işçinin başvurusu incelenir ve başvuru tarihinden itibaren bir ay içinde incelenerek bir sonuca bağlanır. Başvurusu onaylananlar, Ziraat Bankası şubelerinden veya PTT şubelerinden rapor paralarını alabilirler. Ödemeler her ayın 8’i ile 14’ü arasında Ziraat Bankası veya PTT şubelerine yatmaktadır. Son düzenlemelere göre E-Devlet üzerinden banka hesabı tanımlayanlara da PTT şubelerinden ödemeleri yapılacaktır. 8 ile 14’ü dışında bir tarihte ödeme alabilmek için, banka hesap bilgileri Sosyal Güvenlik Kurumuna verilmelidir. Bu işlem için Ziraat Bankası şubelerinden IBAN bildirimi yapılmalıdır. Bunun için Ziraat Bankası olması gerekmez herhangi bir banka hesabı verilebilir ancak IBAN bilgisinin kesinlikle bilinmesi gerekmektedir. Eğer IBAN bildirimi yapıldıysa, rapor parası SGK tarafından onaylandıktan sonra ayın 1’inde hesaba yatmaktadır. Hesap bildirimi yapılmadığı takdirde, ödemeler her ayın 8’i ile 14’ü arasında yapılmaktadır. Bu tarihler dışında herhangi bir ödeme yapılmamaktadır.

E-Devlet Üzerinden Sorgulama

Rapor parası için müracaat eden sigortalı çalışan, rapor parasını hak edip etmediğini ve ne kadar ödeme alacağını E-Devlet üzerinden, TC kimlik numarası ve şifresi ile giriş yaparak, iş göremezlik bölümünden sorgulayabilir. Rapor parası kişinin hesabına veya bankaya yatırıldıktan sonra, bu bölümde rapor parası ödendi şeklinde bir ibare bulunur. Bu, kişinin rapor parası almaya hak kazandığı ve paranın da hesaba yattığı anlamına gelmektedir.

Rapor Parası Ödendi Ne Demek?

E-Devlet üzerinden veya SGK sorgusunda rapor parası ödendi ibaresi yazıyorsa, bu ödeme kişinin eskiden aldığı veya hatırlamadığı bir ödeme olabilir. Ya da banka hesabı tanımlaması yapıldıysa banka hesabına yatan bir ödemedir. Banka hesap bilgileri kontrol edilerek ödeme alınabilir ya da banka borcuna kesilmiş ise hesap özeti alınarak ödeme detayı görülebilir.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here