Sahte Parayı Merkez Bankası Alır Mı?

4470
0

Sahte Parayı Merkez Bankası Alır Mı?

Nakit akışın olduğu her ortamda sahte parayla karşılaşılabilir. Özellikle marketler, benzin istasyonları, AVM’ler daha çok paranın elden ele dolaştığı mekânlardır. Dikkatli olunmalı sahte parayla gerçek bir parayı karşılaştırıp durumdan emin olduktan sonra gerekli işlemleri yapmalısınız. Sahte Parayı Merkez Bankasında değiştiremezsiniz. Gerekli birimlere başvuru yaparak yolsuzluğun bir nebzede olsa önüne geçebilirsiniz.

Sahte Para Nasıl Anlaşılır? Ne Yapmalıyım?

Sahte parayı anlamanın birkaç yolu vardır. Dokunma yolu ilk tercih olarak kabul edilir. Banknotların üzerinde bulunan kırmızı yazı ve rakamlara dokunduğunuzda kabartma hissi almalısınız. İkinci yöntemse ışığa doğru parayı tuttuğunuzda paranın ön yüzeyinde yatay olarak bakıldığında holografik şerit folyo mevcuttur.

Arka kısımda ise renk değiştirebilen şerit görülmelidir. Son olarak da kasa başında çalışanların daha çok tercih ettiği bu yöntem ultraviyole ışık altında ya da sahte para anlamak için satılan kalemlerdir. Bu kalemlerin renk özelliklerine göre paranın sahte olup olmadığını rahatlıkla kolay ve hızlı bir şekilde anlayabilir, hem kandırılmamış hem de aldığınız paranın gerçekliğinden emin olmuş olursunuz. Kırtasiyelerde rahatlıkla bulup temin edebilirsiniz.

Elimize Sahte Para Geçti Ne Yapmalıyız?

Türkiye Merkez Bankasının sahte para alımıyla ilgili bir durumu söz konusu olmayıp karşılaşılması halinde yapılacakları şu şekilde maddelendiriyor;

  • Sahteliğinden emin olduğunuz banknotun nerden ve kimden alındıysa geri götürülmemeli, gerekli mercilere savcılık ya da polis merkezlerine bildirilmeli. Eğer elinizde mevcut deliller var ise bu bilgi ya da evrak birikimlerini geciktirmeden yetkili kişilere teslim etmelidir.
  • Herhangi bir kuruma gitme durumunuz yok ise 155 Polis İmdat ya da 156 Jandarma hattına ulaşılmalıdır. Sahte Parayı imha edilmemeli ya da herhangi bir zarar verilmemelidir. Yok edeceğiniz bir suç unsuru olabilir.
Sahte Parayı Merkez Bankası Alır Mı?
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here