Setcard Paraya (Nakite) Çeviren Yerler

2979
0

Günümüz teknolojisinde birçok firmalar kendi bünyesinde çalışan personeller için yemek vermek yerine çalışanlara bir kart tahsis etmektedir. Bu süreçte genellikle kurumsal firma içinde çalışan personeller için Setcard verilmektedir. Setcard içinde var olan paranın güncel miktarı her zaman kontrol edilebilir. Bazı çalışanlar kart içindeki miktarı yemek yeme için değil de nakit miktar olarak kullanmak istemektedirler.

Şirketin sağladığı bu sistem ülkemizde son dönemlerde çok fazla yaygın olmaktadır. Hatta bazı büyük kurumsal firmalar iş yerinde çıkan yemekleri beğenmeyen çalışanlar için Setcard uygulaması sağlamaktadır. Bu şekilde şirket içinde çalışan memur çok rahat etmektedir.

Setcard olarak bilinen kartlar aslında, multinet, ticket gibi kartlardır. Her ay içinde belirli bir limit yüklemesi olan kartlar alışveriş içinde kullanılabilir. Setcard ve bu karta benzeyen kart sistemlerinde ay içinde sizlere verilen miktarı kullanmanız gerekir. Setcard içinde bulunan para miktarı ay bitmeden muhakkak kullanılmalıdır. Bakiye 30 gün içinde muhakkak tüketilmelidir.

Setcard sayesinde yüklenen miktar kadar gıda harcaması yapabilirsiniz. Gıda harcaması yapıyor olmamız demek market içinde ilgili miktarı nakit olarak kullanıyor olmamız demektir.

Market’ten alışveriş yapmayı prensibi haline getiren çalışanlar bu şekilde çok daha uygun olduğunu belirtmektedirler. Aylık evlerine alışveriş yaparak maddi getiri sağlamaktadırlar ve de aynı zamanda tasarruf etmektedirler. Marketler gıda alışverişi yapabileceğimiz yerler, setcard içinde kalan miktarı nakit olarak kullanmamıza avantaj sağlıyor. Ayrıca Setcard ile birlikte kullanıcı market alışverişinde var olan indirimlerden de faydalanabilir.

Setcard içine aylık ortalama yapılan miktar 400 TL – 600 TL arasında değişim gösterebilir. Bazı firmalar bu miktarı düşük bulabilir ise arttırabilir. Fakat yapılan araştırmalara göre, birçok firma, 400-550 TL arasında yükleme prensibi sağlar. Örneğin Multinet kartlarda böyle bir sınırlama yoktur. Standartta sınırsız aylık yükleme oranı sağlar.

Gıda dışında akaryakıt aldığınız yerleri de kontrol etmekte fayda vardır. Akaryakıt alımlarında kartınkullanıma izin veren yerlerde nakit kullanım sağlar. Setcard içindeki bakiyeyi nakite çeviren yerleri aşağıda özetledik. Aşağıdaki yerler setcard paraya çeviren yerlerdir.

  • Marketler ve gıda alışverişine olanak sağlayan yerler
  • Akaryakıt aldığınız ve Setcard kullanımına izin veren yerler
  • Bazı spor tesisleri
  • Giyim alışverişi yapılan birkaç firma
  • Sağlık alanında hizmet veren kuruluşlar

Setcard içinde toplamda 550 TL var ise, nakite çevirmek için ortalamaoranında komisyon alınır.komisyon alarak bozdurmak yerine yukarıdaki bahsi geçen yerlerden bu kartı kullanmak çok daha avantajlıdır.

550 TL içinde var olan bir kart kesinti olursa 550* toplamda ortalama 55 TL gibi bir kesintiye neden olur. Bu kesinti size zarar verir. Elinize net nakit olarak geçecek miktar ise, 495 TL olacaktır.

Birçok benzin istasyonlarında setcard kullanımları geçerlidir. Personel yukarıdaki kesintiye maruz kalmamak için benzin istasyonlarından akaryakıt alımı gerçekleştiriyor. Ayrıca bazı anlaşmalı olan marketlerde ise %2 gibi çok düşük bir oranda kesinti olmaktadır.

Benzin istasyonları genelde kesinti yapmaz. Fakat bazı alışveriş merkezi içinde bulunan firmalar setcard kullanımlarında %20 oranında kesinti yapabilir. Setcard’da ki parayı nakite çevirmek için anlatıldığı üzere dikkatli olmak ve araştırma yapmak gerekir.

Nakit dönüşümü için personel bir form doldurmalıdır. Form içinde yazacak olan genel bilgiler aşağıdaki gibidir:

  • Müşteri Adı Soyadı
  • Bağlı olduğu kurum ( çalıştığı firma)
  • Setcard içindeki kalan bakiye
  • Adres:
  • Telefon:

Yukarıda bilgileri bulunan formu eksiksiz olarak doldurup setcard müşteri hizmetleri yetkililerine ulaştırmanız gerekmektedir.

Setcard Paraya (Nakite) Çeviren Yerler
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here