SGK Çeyiz Parası Geri Ödeniyor Mu?

11674
0

SGK Çeyiz Parası Geri Ödeniyor Mu?

Halk içerisinde çeyiz parası olarak da bilinen evlenme yardımı, gencin anne veya babasının ölümü nedeniyle yetim olduğu için SGK tarafından bağlanan yetim aylığı yani ölüm aylığı veya geliri almakta olan tüm kız çocuklarına resmi bir nitelikte evlenmeleri halinde çeyiz parası ödenmektedir. Yetim olan erkek çocukların evlenme ödeneği yani çeyiz parasını alma hakkı bulunmuyor. Evlenme çağına gelmiş ve çeyiz parası almak isteyen yetim genç kızlar topluluğu tarafından çeyiz parası geri ödeniyor mu? ​​​​​​​sorusunun cevabını merak ediyor.

Çeyiz parası aslında genç kızın 2 yıllık yetim maaşıdır.

Annesi veya babası ölmüş yani yetim genç kızlar evlenmeleri halinde evlilik masraflarını bir nebze gidermek amacıyla SGK’ ya yazılı bir talep ile başvurmaları sonucu uygun bulunursa hali hazırda almakta olduğu yetim maaşının 2 yıllık sürece kesilmesi ve 2 yıllık yetim maaşı tutarınca genç kıza ödenmesidir. Tamamen devlet destekli çeyiz parası kesinlikle devlete geri ödenmiyor.

Maaş 2 Yıl Boyunca Kesilecek!

Alınan çeyiz parası karşılığında maaş alan evlilik adayı kişilerin maaşları kesilmekte ve 2 yılın ardından anneye geri aktarılmaktadır. Söylenilen gibi karşılığı 2 yıl boyunca yetim maaşı alınamamasından karşılanıyor. Hiçbir olumsuz durumda yetim genç kızlar aldıkları çeyiz parasını devlete tekrar ödemek zorunda kalmıyor. Ayrıca hiçbir olumsuz durumda 2 yıllık yetim maaşı kesintisi ortadan kalkmıyor. Yani evlenilen kişi ile boşanma durumunda yetim maaşı 2 yıl dolmadan tekrar bağlanması mümkün olmuyor.

Tamamen devlet destekli hibe: Çeyiz parası

Yetim genç kızların ailesinden bir birey eksik olduğundan dolayı kız tarafının maddi imkânlarını düşünen SGK yetim kızın 2 yıllık yetim maaşını tek seferde vererek evliliğe katkı yapmış oluyor. Alınan bu ödeme 2 yıl boyunca maaşınızdan kesileceği için aldığınız andan itibaren geri ödeme gibi bir durum ile karşılaşmazsınız.

Kimler Çeyiz Parası Alabilir?

Çoğu kez bu durum yanlış anlaşılmakta ve evlenmek isteyen genç kızlar işten çıktıklarında bu ödemeyi alacaklarını düşünmektedir fakat evlilik yardımı olan çeyiz parası sadece yetim aylığı babasından kalan SSK maaşını alan kişilere ödenmektedir.

Kısacası Çeyiz parası yetim maaşından oluşuyor hiçbir komisyon uygulanmıyor ve bazı sebeplerden ötürü yetim maaşı kesilen genç yetim kızlar çeyiz parasından faydalanamıyor.

SGK Çeyiz Parası Geri Ödeniyor Mu?
5 (100%) 2 votes

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here