SGK Emanete Alınan Para Sorgulama

3683
0
SGK Emanete Alınan Para Sorgulama

SGK Emanete Alınan Para Sorgulama: SGK, ödemeleri mükerrer yapıldığında veya vergi dairesinden alacağı olan firmaların mahsup yolu ile ödeme işlemlerini yapmaları durumlarında karşılaşılan bir durumdur.

Mükerrer Ödeme: SGK sisteminde işveren olarak kayıtlı olanlar, bünyelerinde çalıştırdıkları işçilere ait SGK primini takip eden ayın son gününe kadar ödemek zorundalar. Çok sık olmasa da zaman zaman firmalar bir ay için birden fazla ödeme yapabilirler.

Mahsup Yolu ile Ödeme: İşverenlerin vergi dairesinden, katma eğer vergisi iade (KDV iade) alacaklarının olması durumunda, işveren alacağı iadeyi nakit olarak istemeyip, ödemekle yükümlü olduğu vergilere mahsup ederek kullanmak isteye bilir. Gelir idaresine olan borçları için mahsup talebinde bulunabileceği gibi, SGK ödemeleri içinde mahsup talebinde bulunabilir.

SGK ödemeleri için mahsup talebi yapıldığında, ödemeler son ödeme gününü takip eden 15 gün içerisinde, vergi dairesi tarafından SGK’ ya gönderilir. SGK ya giden para hemen işverenin cari borcuna yansımaz emanet hesabında kalır.

SGK da emanete alınan para sorgulaması:

E-Bildirge Sisteminden Sorgulama: Her işverene ait SGK sistemine girmek için bir e-bildirge şifresi diye adlandırılan şifre vardır. İşveren https://ebildirge.sgk.gov.tr adresinden ana menüden “işveren borç görüntüleme(Geçmiş Dönem, Müfredat, Banka Emanet, icra bilgileri) bölümüne tıklanarak sayfaya girilir, sayfaya girdikten sonra “emanetteki tahsilatlar” linki tıklanır. Bu bölümde emanetteki parayı görebilirler.

Kurum İle İletişime Geçerek Sorgulama: Para SGK sistemine gönderilmesine rağmen zaman zaman işverenin emanet hesabına atılmaz. Kurumun havuzunda kalır. Böyle durumlarda Kurum aranarak, dosya memuru ile iletişime geçip bilgi alınabilir. Kurum çalışanı telefon ile cevap verebileceği gibi dilekçe, dilekçe ekinde ödeme makbuzu veya mahsup alındısı ile başvuru yapılmasını talep edebilir.

SGK Dilekçe örneği

Sosyal Sigortalar Kurumu

……………….. İl Müdürlüğü,

(ilin adı)

Kurumunuzda ……………………. (işveren sicil numarası yazılır) numaralı işvereniz. ……../………. (ilgili ay ve yıl yazılır) dönemine ait prim tutarını mükerrer/mahsup (uygun olanı yazılır) ödedik. Söz konusu ödemeye ait ödeme makbuzu/mahsup alındısı (uygun olanı seçili) dilekçe ekinde yer almaktadır. Emanette bekleyen ödeme miktarının tarafımıza bildirilmesini arz ederiz.

Saygılarımızla,

İşverene ait kaşe+imza

Adres:

SGK Emanete Alınan Para Sorgulama
Yazıya Puan Ver!

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here