SGK Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

703
0

SGK Rapor Parası Ne Zaman Yatar? Rapor parası; sigortalı bir işte çalışan kişinin hastalanıp sağlık kurumlarından istirahat etmesi için aldığı çalışamaz yani iş göremez raporunun karşılığında devletten aldığı ücrettir. Devlet, kişinin maddi kayıp yaşamaması ve kişiye destek amaçlı olarak bu ödeneği verir. Bu ödeneği alabilmek için öncelikle Sosyal Güvenlik kurumuna (SGK ) bu raporların bildirilmesi gerekir ve iş yerinin de bu raporları onaylayıp bu kuruma iletmesi gerekir.

Rapor alan her kişi işsizlik ödeneği yani rapor parası alamayabilir. Rapor parası almak için kişini bazı şartları sağlıyor olmak gerekir.

İş Göremezlik Ödeneği Alma Şartları

Öncelikle rapor parasını almak isteyen kişinin sigortalı bir işte çalışıyor olması gerekir. Diğer sebeplerden biri ise hastanın son 1 yıl içinde 90 günlük prim ödemesinin olması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı sağlık merkezlerinden alınan bu raporun devlet 2 gününden sonrası için ödeme yapar.

Sosyal Güvenlik Kurumu kişinin iş yerinden aldığı maaşı gün bazında hesaplar ve her günün ortalama %40’ını rapor parası olarak iade eder. 1 yıl içerisinde hak edilen, belirlenen gün sayısı vardır. Bu raporlu gün sayısı doldurulursa kişinin heyet raporu alması gerekir yoksa rapor parasını alamaz.

İş Göremezlik Ödeneği Ne Zaman Alınır?

Sağlık kurumundan rapor alındıktan sonra iş yerine teslim edilir ve iş yeri tarafından onaylanarak Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilir. Raporun iş yeri tarafından incelenmesi, Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilmesi ve sisteme geçmesi ortalama 45 günü bulmaktadır.

SGK rapor parası ortalama 45 gün sonra Ziraat Bankası şubelerinden veya PTT şubelerinden her ayın 8-14 tarihleri arasında nüfus cüzdanı ile parayı alabilirler. Bu tarihler arasında alınmayan rapor parası diğer ayın 8-14 tarihleri arasında alınabilir. Ziraat Bankasında hesabı olan raporlu kişiler için ise par otomatik olarak hesaba yatırılır.

SGK Rapor Parası Ne Zaman Yatar?
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here