SGK Rapor Parası Nereden Nasıl Alınır?

1311
0

SGK Rapor Parası Nereden Nasıl Alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK tarafından verilen rapor parası, sigortalı çalışanların çeşitli sağlık nedenleri dolayısıyla raporlu oldukları sürelerin karşılığında verilen bir paradır. Sigortalının iş kazasına maruz kalması, meslek hastalığına yakalanması, hastalık ve annelik gibi hallerde kurum tarafından yetkilendirilmiş hekimlerin sağlık kurulu raporlarında belirtilen günler dahilinde geçici olarak çalışamaması sonucu rapor parası ödenir. Peki, hak edilen rapor parası nereden nasıl alınır?

Rapor Parası Alma Rapor Parası Nedir?

Sigortalı çalışan kişilerin sağlık sebepleri nedeniyle izinli oldukları günlerin Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından karşılanmasına rapor parası denir. Bu durum izinli olunan günlerde maddi kayıp yaşanmasının önüne geçer.

Rapor Parası Almanın Şartları Nelerdir?

Rapor parası alabilmenin şartları;

İş kazası, meslek hastalığı, hastalık veya analık hallerinden birini taşımak, Hizmet akdiyle çalıştırılan sigortalıların 5510 sayılı Kanun’un 4. maddesine bağlı olanlar ile 5510 sayılı Kanunun 5 inci maddesine bağlı olanların hastalık nedeniyle rapor paradı alabilmeleri için iş göremezliğin başladığı tarihten önceki bir yılda en az doksan gün kısa vadeli sigorta primi ödenmiş olması,

Hastalık sigortası hastalık halinde ortaya çıkan iş göremezliğin 3.gününden başlamak üzere geçerli olacak şekilde geçici iş göremezlik ödeneği ödenir.

Rapor Parası Nasıl Alınır?

Rapor parası alabilmek için gerekli şartlarını sağlıyorsanız 3 gün ve daha fazla almış olduğunuz raporu çalıştığınız kuruma iletmeniz gereklidir. Raporu vermiş olduğunuz çalıştığınız yer bunu SGK’ya iletmekle görevlidir. SGK prosedürlerden sonra ödemeyi yapacaktır.

Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Kuruma vermiş olduğunuz iş görmemezlik raporunu kurum SGK’ya iletir ve gerekli işlemler başlatılır. Rapor paranızın da hesabınıza yatırılması 15-20 gün içinde gerçekleşir.

Rapor parası nereden nasıl alınır?

Gerekli belgelerin Sosyal Güvenlik Kurumuna iletilmesinden PTT şubelerine ya da Ziraat Bankasına rapor parası yatırılır. Yatarak tedavilerde günlük gelirinizin % 50’lik kısmını ayakta tedavilerde de gelirinizin 2/3 ünü alma hakkına sahipsiniz. Asgari ücret tutarı her yıl değiştiği için rapor parası da asgari ücret ya da aldığınız maaş oranında değişerek rapor paranızda farklılık olacaktır.

 

Rapor Parası Çeşitleri:

3 çeşit ödenek vardır.

  • Sigortalı olarak bir iş yerine bağlı olarak çalışan, iş kazası geçirmiş olan veya yaptığı işe bağlı olarak meslek hastalığından dolayı almış olduğu raporların parasını Sosyal Güvenlik Kurumu öder.
  • Sigortalı çalışan kişi sağlık sorunları yada herhangi bir hastalık nedeniyle rapor almış ise , aldığı rapor tarihinden önce 90 günlük sogorta priminin ödenmiş olması gerekir.
  • Sigortalı olan kadın çalışanların doğum yapması halinde de doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık rapor parası yani doğum parası almaya hak kazanır. Doğum yapan kadınlarında sigortadan yararlanabilmesi için doğumdan önce ki 90 günlük primin ödenmiş olması gerekir.

Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir?

  • Sağlık sebepleri, meslek hastalığı, doğum hali ve iş kazasından dolayı geçici olarak iş göremez olmak,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından rapor vermeye yetkili sağlık kuruluşu ya da hastanelerden rapor alınmış olması gerekir.
  • Mahalle veya köy muhtarları ya da bir iş verene bağlı olmayan kendi adına bağımsız çalışan kişilerin rapor parası alabilmeleri için yatağa bağlı olarak iş göremez olmaları gerekir. Ancak doğum yapmak ve doğumdan sonrası bu kapsama girmez.
  • 4/a ve 4/b sigortalı olarak çalışanların iş görmezlik parası alabilmeleri için raporlu oldukları tarihten itibaren 90 günlük primin ödenmiş olması şartı aranır.

Rapor Parası Nasıl Hesaplanır?

Kişinin raporlu olduğu gün sayısı dikkate alınarak hesaplama yapılır. Sosyal Güvenlik Kurumu raporlardan 2 gün kesinti yapmaktadır. Bu nedenden dolayı ödenecek olan rapor gün sayısı en az 3 gün olmalıdır.

Rapor Parası Nasıl Alınır?

Rapora ilişkin belgelerin Sosyal Güvenlik Kurumuna ulaşmasından sonra yapılan incelemeler sonucunda iş görmezlik parası PTT ya da Ziraat Bankası hesabına yatırılır.

SGK Rapor Parası Nereden Nasıl Alınır?
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here