Şifre Yöneticileri Güvenli Midir?

166
0

Kimse çevrimiçi hesaplarınızın güvenliğini tam olarak garanti edemese de, şifre yöneticileri, şifrelerinizi kendiniz yönetiyorsanız muhtemelen sahip olamayacağınız bir koruma düzeyi sunar. Parola yöneticileri, çevrimiçi hesapların parolalarını saklamak, yönetmek ve almak için basit bir yol sağlar.

Kulağa çekici gelse de, çevrimiçi güvenliğinizi bir uygulamaya tamamıyla emanet etmeden önce yanıtlanması gereken bir soru vardır: Şifre yöneticileri güvenli midir? Bu soruyu cevaplamaya yardımcı olmak için önce bir şifre yöneticisi kullanmanın alternatifini düşünelim.

Güvenlik uzmanları, saldırıya uğrama riskinizi azaltmanıza yardımcı olmak için farklı hesaplar için farklı bir şifre kullanmanızı önerir, ancak tüketiciler genellikle bu tavsiyeye uymaz. Şifre yöneticisi uygulamaları tarafından hazırlanan 2015 raporuna göre, bir e-posta adresine kaydedilen ortalama hesap sayısı 130’dur.

Aklınızda tutun veya tutmayın, 130 benzersiz şifrenin kaydını tutmayı hayal edebiliyor musunuz? Hem şifrelerinizi düzenleyebilen hem de güvenli kalmasına yardımcı olan parola yöneticisi daha iyi bir seçenek gibi görünüyor. Yine de bazı insanlar şifre yöneticileri hakkında şüpheci olmaya devam ediyor. Bu uygulamaların gerçekte ne kadar güvenli olduğuna bakalım.

Şifre Yöneticisi Nedir?

En temel düzeyde, şifre yöneticisi, çevrimiçi hesaplarınız için şifreler üreten ve bu şifrelerin bilgisini saklayan programdır. Şifrelerinizi almak için, genellikle depolanan bilgilerinizin kilidini açan bir ana şifre girersiniz. Fakat en iyi parola yöneticilerinden bazıları ayrıca aşağıdakileri de içeren çeşitli özellikler sunarlar:

  • İki faktörlü kimlik doğrulaması sayesinde, oturum açma işlemini tamamlamak için gereken ikinci bir bilgi sayesinde hesabınızın güvenliğini artırabilirsiniz
  • Mobil cihazlar için parmak izi desteği sayesinde, tek dokunuşla parola yöneticinizin uygulamasında oturum açabilirsiniz
  • Hesap kurtarma kodları ve güvenlikle ilgili soruların cevapları gibi ek hesap bilgilerini saklayabilme
  • Dijital dosya depolama, böylece önemli kayıtları yükleyebilirsiniz
  • Kolaylaştırılmış bir alışveriş deneyimi için kredi kartı numaraları gibi hesap bilgilerinizi saklayan dijital cüzdan seçeneği
  • Şifre yöneticisi çevrimiçi hesabınızın tehlikeye girdiğini düşünüyorsa sizi uyaran güvenlik uyarıları
  • Bilgileri arkadaşlarınızla ve ailenizle güvenli şekilde paylaşmanıza olanak sağlayan paylaşma özelliği

Birçok parola yöneticisi, internette gezinirken kaydedilmiş şifrelerinize kolay erişim için bir tarayıcı uzantısına sahiptir. Şifre yöneticisine bağlı olarak, uzantıyı uyumlu web tarayıcısına kurabilirsiniz (Chrome ve Firefox genellikle iyi seçeneklerdir, ancak uyumluluk değişebilir).

Kurulumdan sonra, tarayıcınızdan giriş yapabilir ve ihtiyaç duyduğunuzda bilgilere erişebilirsiniz. Mobil cihazınızda şifre yöneticisi kullanmak istiyorsanız, şifrelerinize erişmek için uygulama indirmeniz gerekebilir.

Şifre Yöneticileri Güvenli Midir?

Her şifre yöneticisi için garanti veremesek de, güvenilir bir parola yöneticisi kullanmak, hiç kullanmamaktan daha güvenli olabilir. Yönetici kullanmamak aynı şifreyi tekrar tekrar kullanmak anlamına gelebilir. Bu da en iyi ihtimalle riskli bir yaklaşımdır. Bir bilgisayar korsanı hesaplarınızdan yalnızca birine erişirse, tüm dijital yaşamınız tehlikeye girebilir.

Şifre yöneticisi ile, şifrelerinizi hatırlamanız kolaydır ve bilgisayar korsanlarının tahmin etmesi kolay olan basit ve zayıf şifrelere güvenmeniz gerekmez. Parola yöneticileri, hesaplarınızı daha güvenli tutmak için güçlü şifreler oluşturabilen bir şifre oluşturma özelliği sunar. Ve birçok şifre yöneticisi, ek bir güvenlik katmanı olarak iki faktörlü kimlik doğrulamasına sahiptir.

Çoğu şifre yöneticisi, şifrelerinizi ve hesabınızda depolanan diğer bilgileri korumak için şifreleme kullanır. Ve birçoğu verilerinizi cihazlarınızda şifreleyerek erişiminizi sınırlandırır; böylece ana şifreniz yalnızca sizin için kullanılabilir, şifre yöneticiniz erişemez.

Ana Şifrem Tehlikeye Girerse Ne Olur?

Şu ana kadar şifre yöneticileri ile ilgili her şey harika görünmektedir. Ancak ana şifrenizin çalınması ya da unutulması durumunda ne olacağını düşünebilirsiniz. Kötü haber, hesabınıza ve orada depolanan tüm bilgilere erişebilmeleridir.

Güçlü bir şifre oluşturmak ve şifrelerinizi güvende tutmak için en iyi uygulamaları tercih ederseniz birisinin şifresini kırma birinizin şifrenizi kırması zordur. Ama yine de mümkün. Hesabınızın saldırıya uğraması riskini azaltmaya yardımcı olmak için iki faktörlü kimlik doğrulaması kullanan bir parola yöneticisi seçmeniz yalnızca sizin bileceğiniz karmaşık ve belirsiz bir ana parola belirlemeniz önerilir.

Karmaşık ve zor bir şifreyi aklınızda tutmakta zorlanıyorsanız anımsatıcı kullanabilirsiniz. Ayrıca, tahmin edilmesi zor olan karmaşık bir şifre oluşturmak için sayıların ve özel karakterlerin kullanılması da önemlidir.

Bir Şifre Yöneticisi Kullanmayı Düşünmeniz İçin Diğer Nedenler

Yine de bir şifre yöneticisinin sizin için doğru olduğundan emin değil misiniz? İşte bir yönetici kullanmayı düşünmek istemeniz için birkaç sebep.

Basitlik

Tüm şifrelerinizi listeleyen bir e-tablonuz var mı? Veya, şifrelerinizi takip etmeye çalışmaktan yorulduğunuz için giriş yaparken sıklıkla şifremi unuttumu tıklıyor musunuz? Şifre yöneticisi kullandığınızda, yalnızca bir ana şifre hatırlamanız gerekir. Bu, tek şifre ile çevrimiçi hesaplarınızı yönetmek için gereken şifrelere ve ek bilgilere erişmenizi sağlar.

Çok Yönlülük

Çoğu şifre yöneticisinin indirebileceğiniz uygulamaları vardır, böylece bunları mobil cihazlarınızda kullanabilirsiniz. Masaüstü, dizüstü bilgisayar veya akıllı telefon kullanıyor olsanız da şifre yöneticinize erişebilirsiniz.

Saldırıya uğramamak için kusursuz çözüm olmasa da, özellikle de tahmin edilmesi zor olan güçlü bir ana şifre seçtiyseniz bir şifre yöneticisi çevrimiçi hesaplarınızı güvende tutmanıza yardımcı olabilir. Verileriniz tek bir yerde depolandığından, hesaplarınızın yönetimini kolaylaştırarak zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here