ATM Dolandırıcılarına Dikkat

Teknolojinin hızla gelişmesine paralel olarak teknolojik aletler üzerine kurulu düzene karşı saldırı da son yıllarda gelişerek devam etmektedir. Her geçen gün yeni bir yöntem deneyen hırsızlar akıllara durgunluk veren yeni yöntemler geliştirmiş. Sizlere tamamen yaşanmış ve sıra dışı olan soygun girişimlerinden bahsedeceğim. Özellikle bu konuda yapılan bir video her şeyi açıklıyor.

Kurulan düzenekler ile genelde amaç sizin kart bilgilerinizi alarak kartınızı kopyalamak ve hesaplarınız dan işlem yapmaktır.

Peki, bu gibi durumlara maruz kalmamak için ne yapmalı?

  • Öncelikle çok dikkatli olmalı ve ATM’de işlem yaparken diğer ATM’lere göre bir farklılık hissetmeniz durumunda gerekirse işlem yapmamanız gerekmektedir.
  • Sıklıkla şifrenizi değiştirin. Örneğin her ay şifrenizi değiştirebilirsiniz. Bunun için 3-4 farklı şifre belirleyin ve her ay bunları değiştirin.
  • ATM’lerde olduğu kadar İnternet üzerinden de kart bilgilerinin alınması söz konusu olduğundan mümkün olduğunca bilmediğiniz sitelerden alışveriş yapmayın.
  • Kartınızın internet kullanımını kapalı hale getirin ve sadece alışveriş yapacağınız zamanlarda internet bankacılığı ile kartınızı çok kısa bir sürede alışverişe açarak alışveriş işleminizi yaptıktan sonra tekrar kapatabilirsiniz. Bu şekilde 0 risk ile internet alışverişlerinizi yapabilirsiniz.
  • Kart bilgilerinizi ve şifrenizi banka çalışanları da dahil olmak üzere kimse ile paylaşmayın.
  • Sizleri telefon ile arayarak kendilerini farklı kişi gibi tanıtarak bilgilerinizi isteyen kişilere güvenmeyin. Kimse sizi arayarak banka bilgilerinizi istemez.
  • Kart bilgilerinizin alındığından şüphelenirseniz eğer bu durumda hemen bankanızı arayarak kartınızı gerekirse iptal ederek yeni kart talebinde bulunun.
Son Yıllarda ATM Soyguncularının Geliştirdiği Yöntemler
5 (100%) 1 vote
GENEL DEĞERLENDİRME
Son Yıllarda ATM Soyguncularının Geliştirdiği Yöntemler
PAYLAŞ
Önceki makaleBedelli Askerlik Hakkında Son Gelişmeler
Sonraki makaleTeknoloji Devlerinin Stajyerlerine Verdiği Maaşlar
Ekonomi, Finans Ve İş fikirleri Konusunda En Güncel Ve En Yeni Haberleri Sizlerle Paylaşmak Ve Azda Olsa Yardımcı Olmaktan Mutluluk Duymaktayım. Merak Ettiğiniz Konular Hakkında Bilgi Alışverişinde Bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here