SSK Emeklisi Babasının Maaşını Alabilir mi?

1501
0
SSK Emeklisi Babasının Maaşını Alabilir mi?

SSK Emeklisi Babasının Maaşını Alabilir mi? İnsanlar yaşam süreleri boyunca en temel ihtiyaçları başta olmak üzere hem rahat yaşamak hem de çocuklarına iyi bir gelecek sunabilmek için çalışırlar. Kimisi kamuda, kimisi özelde, kimisi de kendi işinde çalışır. Bu çalışma süreleri boyunca emeklilik primleri de birikir.

SSK Emeklisi Babasının Maaşını Alabilir mi?

Çalışılan sektöre göre emeklilik yaşı ve maaşı değişir. Örneğin; Bir öğretmen ile bir askerin emekli olma yaşı kadar maaşları da farklıdır. Askerlerin kendi arasında da maaşları rütbeye göre değişkenlik gösterir.

Emeklilik Maaşı Ne Zaman Alınır?

Emekli olabilmek için yeterli süre dolduktan ve yaş sınırı geçildikten sonra emekli olunabilir. Emekli olan insanlar ölünceye kadar emekli maaşlarını alırlar. Emekli bir kişi öldükten sonra maaşını hak sahipleri alabilir. Bunun için gerekli şartlar uygun olması gerekir.

Babanın Emekli Maaşını Alma Şartları Nelerdir?

Vefat eden babanın çocukları emekli maaşını almaları için devlet memuru olmamaları gerekir. Ayrıca 18 yaşından küçüklerse yetim maaşı, kız çocukları evleninceye kadar, erkek çocukları orta öğretimde ise 20 yaşına kadar babalarının emekli maaşını alabilirler. Aynı zamanda erkek çocuklar üniversite eğitimine devam ediyorsa 25 yaşına kadar da bu maaştan yararlanabilirler.

Eşinden ayrılmış bir kadının da güvencesi yoksa babasının maaşını alabilir. Eğer kadın bekar ya da eşinden boşanmış olsa da ssk maaşı varsa babasından yaralanamaz.

30 Eylül 2008 tarihine kadar dul ve yetim bir kadın hem eşinden hem babasından kalan maaşı alabiliyordu. Fakat 1 Ekim 2008’den itibaren tercih edilen bir maaş alınabilir duruma geldi. Yalnız 1 Ekim 2008’den önce biri, diğeri bu tarihten sonra öldü ise iki maaşta alınabilir. Bu durum 5510 sayılı yasa gereği kabul edildi. Yalnız bu durum Anayasa mahkemesince bu hakkı 1 Ekim 2008’den önce kazananlar için iptal edildi. SSK’den emekli dul ve yetim kadın ssk’den emekli eşinin ve emekli sandığından emekli babasının maaşını alabilir.

Kadının çalışmama durumunda 3 maaş birden alma şansı vardır. Ama bu durum anne, baba ya da eşin hangi tarihte öldüğü, hangi tarihte emeklilik hakkı kazandıkları, hangi kurumlardan emekli oldukları tek tek irdelenmelidir.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here