TC İle İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama

969
0

TC İle İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama

İş göremezlik ödemesi, bilinen ve sık kullanılan diğer adı ile rapor parası, sigortalı olarak çalışan bir işçiye iş göremediği günler için Sosyal Güvenlik kurumunca ödenen paradır.

İş Göremezlik Ödemesi İçin Ne Kadar Ödeme Yapılır?

İşçi 3 gün ve üzerinde aldığı yatarak veya ayakta tedavi olduğu sürece ait çalışamadığı günlerin parasını alır. İşçi aldığı raporu çalıştığı kurumuma iletmesi ve işveren tarafından raporu SGK’ya bildirilmesi gerekmektedir.

Rapor hesaplaması brüt ücret üzerinden önce günlük kazanç bulunur. Bulunan günlük kazanç raporlu olunan gün sayısı ile çarpılır ancak 2 günü sigorta kurumu ödemediği için toplam ünden 2 gün düşülerek hesaplanır. Ayakta tedavilerde bulunan tutarın 2/3 ü ödenir. Yatarak tedavilerde ise 1/2 si ödenir işçiye ödenir.

İş Görmemezlik Ödemesi Ne Zaman Yapılır?

Rapor parası her ayın 8. ve 14. gün arası ziraat bankasına yatar. rapor bitiminden sonra yaklaşık 20 ile 45 gün arasında ödeme yapılır.

TC İle İş Göremezlik Ödemesi Sorgulama

İş göremezlik ödemesi e-devlet sisteminden sorgulanır. Bunun için öncelikle e-devlet şifresi edinilmesi gerekir. İlk defa e-devlet şifresi alacak olan şahıslar şahsen bulundukları ilin merkez PTT şubesinden üzerinde TC kimlik numarası yazılı nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport, ehliyet gibi evraklardan biri ile başvuru yaparak 2 TL hizmet masrafı ödeyip şifre zarfını alabilirler.

İlk şifre alındıktan sonra turkiye.gov.tr adresinden giriş yaparak “sisteme giriş” linkinden TC kimlik numaralarını ve aldıkları şifreyi girerek sisteme giriş yapar ve yeni şifre belirlemesi için sistemin yönlendirmelerini takip ederek şifrelerini oluştururlar. Şifre işlemi tamamlandıktan sonra sağ üst kısımdaki arama butonuna ” iş göremezlik” anahtar kelimesini yazarak arama yaparlar ve SGK 4/A 4/B İş göremezlik ödemesi linkini tıklayarak ödeme ile ilgili bilgilere ulaşabilirler.

TC İle İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here