TC İle Rapor Parası Sorgulama

1223
0
TC İle Rapor Parası Sorgulama

TC İle Rapor Parası Sorgulama, İş göremezlik ödeneği, devlet tarafından çalışanlara verilen bir paradır. Çalışan kişilerin kaza, hastalık gibi durumlarda gelir kaybına önlemek için devlet tarafından ödenir. Hasta olan ya da kaza geçiren kişilerin çalışamadığı zamanlarda raporlu gün sayısı kadar ücreti Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenir. İş göremezlik ödeneği almanın bir takım şartları vardır.

Kimler Rapor Parası Alabilir?

İş göremezlik ödeneği almak için genel şartlar, çalışanın son bir yıl içinde geriye dönük olarak 90 gün sigorta primi olması gerekir. Sağlık sorunu veya kaza durumunda yetkili bir hastaneden doktor raporu alınması gerekmektedir. hastalığın çeşidine göre alma şartları ve süreleri de değişmektedir.

Hastalık nedeni ile rapor almak

işçi hastalanmış veya iş yeri dışında bir kaza geçirmişse, son bir yıl içinde 90 gün prim ödeme şartı aranmaktadır. Fakat raporun alındığı ilk iki gün rapor parası ödenmez. Diğer geriye kalan günlerin hepsi ödenir.

İş kazası ve meslek hastalığı

Çalışan kişi iş yerinde kaza geçirmişse veya meslek hastalığına yakalanmışsa son bir yılda 90 gün şartı aranmaz. Çalışanın tek bir gün bile sigorta pirimi yatmış ise rapor parası alabilir. bu durumdaki işçiye rapor parası ilk günden itibaren ödenmeye başlanır.

Doğum-analık ödeneği

Sigortalı olarak çalışan kadınların, doğum izni kullandıkları süre boyunca devlet tarafından ödenek alırlar. Hamile kadınların son bir yıl içinde 90 gün süre ile SGK primi yatırmış olmaları gerekir. Doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra 8 hafta olmak şartı ile kadın işçilere 16 hafta işsizlik ödeneği ödenir. Çoğul gebelik durumu söz konusu ise doğumdan önceki süre 10 haftaya çıkar. Kadın işçi isterse doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilir. Kalan haftalar doğum sonrasına eklenir.

Faydalı Konu: Rapor Parası Emanete Alındı Ne Demek?

Rapor Parası Sorgulama

Rapor süresi dolduktan sonra yaklaşık 1 ay içinde paranız ödenir. Ziraat bankası veya PTT şubelerinden her ayın 8’i ve 14’ü arası paranızı alabilirsiniz.

TC İle Rapor Parası Sorgulama
Yazıya Puan Ver!

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here