Türk Firmalarının Kredi Talepleri Büyüme Eğiliminde

130
0

Türkiye Katılım Bankası başkanı önümüzdeki dönemde bankalar açısından oldukça olumlu gelişmeler beklendiğini belirtti.

Türkiye Katılım Bankası Albaraka başkanının Salı günü yaptığı açıklamada, Türk şirketlerinin ve kredi taleplerinin 2019’un üçüncü çeyreğinden başlayarak hızlanmasının beklendiğini söyledi.

Melikşah Utku, Anadolu Ajansı’na, bankaların aktiflerinin kuvvetli bir şekilde artmasına rağmen, bu yıl kredi taleplerinde benzer bir büyüme yaşanmadığını söyledi.

Utku, Albaraka’nın aktiflerini % 20,2 oranında artırdığını ve bu yılın ilk çeyreğinde bankacılık sektöründe bir önceki yılın aynı dönemine göre % 22,7 oranında paralel bir büyüme sağladığını iddia etti.

Ülkedeki işsizlik oranının, ekonomideki toparlanma nedeniyle 2020‘den itibaren azalacağı tahmin ediliyor.

Başkan aynı zamanda Haziran ayında cari bir artış beklediklerini ve Türkiye’nin 2019’u yaklaşık 5 milyar dolarlık cari fazlalık ile kapabileceğini söyledi.

Enflasyonun Haziran ayında düştüğünü ve Eylül-Ekim döneminde daha da düşeceğini belirtti.

Utku, Enflasyondaki düşüşe paralel olarak politika faizinin düşmesini beklediklerini de ekledi.

Türkiye’deki katılım bankacılığı sektörüne değinerek, küresel İslami finans sektöründeki payının 2019 yılının ikinci çeyreği itibariyle 2017 yılındaki % 4,9 oranından % 5,7’ye ulaştığını belirtti.

Utku, katılım bankacılığının 2025 yılına kadar küresel sektördeki payını % 15’e çıkarmayı hedeflediklerine de dikkat çekti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası YP Zorunlu Karşılıklarını Artırdı

Banka finansal istikrarı desteklemek için YP mevduat fonları için zorunlu karşılık oranlarını 100 baz puan artırmış durumda.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Pazartesi günkü finansal istikrarı desteklemek için zorunlu karşılık oranlarını değiştirdi.

YP mevduat ve katılım fonları için zorunlu karşılık oranları, tüm vade dilimlerinde 100 baz puan artırıldı.  ABD doları cinsinden zorunlu karşılıklara ve TCMB’de tutulan serbest karşılıklara ödenen faiz oranı 100 baz puan düşürüldü ve % 1 olarak ayarlandı.

Banka, hareket sonucunda piyasadan yaklaşık 2,1 milyar dolarlık döviz likiditesi bekliyor.

Merkez Bankası tarafından ekonomiyi iyileştirmeye yönelik yapılan düzenlemeler en çok da halkı etkiliyor.

Son bir yıl içerisinde birçok ürüne ya da gruba birden fazla kere zam gelirken, vatandaş ise alım gücünün iyice düştüğünden şikâyetçi.

Türkiye’nin Temmuz Ayında Yıllık Enflasyon Oranı % 16,65’te

Geçen ay, tüketici fiyatları endeksi Haziran ayına göre 0,93 puan arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin tüketici fiyatlarında yıllık % 16,65 artış kaydetti.

Temmuz ayında yıllık enflasyon bir önceki aya göre % 15,72’den 0,93 puan yükseldi.

Yıllık bazda en yüksek fiyat artışı Temmuz ayında % 26.93 ile çeşitli mal ve hizmetlerde görülmüştür.

TurkStat, yüksek yıllık artışların gerçekleştiği diğer ana gruplara % 25,41 ile mobilya ve ev eşyaları, % 19,85 ile otel, kafe ve restoran, % 19,21 ile alkollü içki ve tütün ve % 18,21 ile gıda ve alkolsüz içecekleri örnek olarak verdi.

Geçtiğimiz hafta, bir Anadolu Ajansı anketi 12 ekonomist grubunun tüketici fiyatlarında yıllık ortalama % 16,70 artış öngördüğünü gösterdi.

Temel tüketim ürünlerinde bile görülen fiyat artışları yaşamı iyice zorlaştırırken, enflasyondaki artış en çok da dar gelirli ve orta halli aileleri etkilemiş durumda.

Özellikle eğitim ve gıda sektöründeki hizmetlere ve ürünlere gelen zamlar, birden fazla çocuğu olan aileleri geçim sıkıntı ile karşı karşıya bırakmış gözüküyor.

Zaman zaman alışveriş merkezlerinde, çarşı ve pazarlarda halkla yapılan röportaj ve anketlerde de birçok kişi maaşların düşüklüğünden, işsizlikten, ücretlerin düzenli ödenmemesinden ancak buna karşın zorunlu ihtiyaçların alınmasında karşılaşılan zorluklardan şikayet ediyor.

Tatil yapmak, et yemek artık vatandaş için lüks sayılırken, temel ihtiyaçların bile karşılanmasında türlü zorluklar yaşanıyor.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here