Türk Markaları Yurtdışında 5.000 Mağazaya Ulaşacak

159
0

Birleşik Markalar Birliği (BMD) başkanı, 125 ülkede 4.396 mağazası bulunan Türk markalarının yurt dışında günlük ortalama iki yeni mağaza açmaya devam ettiğini söyledi.

Sinan Öncel, Anadolu Ajansı’na verdiği demeçte, “2019 yılının ikinci yarısında hızlı bir şekilde mağaza açmaya ve yurtdışında yaklaşık 5.000 mağazaya ulaşmaya devam edeceklerine inanıyorum” dedi.

Türk markalarının yurtdışındaki mağaza sayısını üç yıl içinde ikiye katlayacağını da sözlerine ekledi.

Türkiye markalarının 636 mağazayla Rusya‘da, 320 mağazayla Kazakistan ve 293 mağazayla Suudi Arabistan‘da çok sayıda mağazaya sahip olduğunu vurguladı.

Başkan, Romanya, Irak, Ukrayna, Azerbaycan, İran, Fas ve Kıbrıs‘ın Türk markaları için en önemli destinasyonlar olduğunu belirtti.

Öncel, iç pazardaki yüksek maliyetler ve doygunluk nedeniyle, şirketlerin gittikçe artan bir şekilde dış pazarlara yöneldiğini söyledi.

Türkiye’de Alışveriş Merkezlerindeki Ziyaretçi Sayısı Düştü

Türkiye’deki alışveriş merkezlerine yapılan ziyaretlerin sayısı, bu yılın Haziran ayında, 2018 yılının aynı ayına göre yüzde 5,5 oranında geriledi. Alışveriş Merkezleri Konseyi tarafından Haziran ayında alışveriş merkezlerine yapılan ziyaretleri baz alan bir anket gerçekleştirildi.

Yılın ikinci çeyreğinde ziyaret sayısı yıllık bazda yüzde 3,6 düşüş gösterdi.

Alışveriş merkezlerinin ciro endeksi bir yıl öncesine göre yüzde 19,2 arttı.

Türkiye’nin 81 ilinde toplam 1330 metrekarelik toplam kiralanabilir alana sahip 430’dan fazla alışveriş merkezi bulunmaktadır.

Bu yıl sekiz veya 10 alışveriş merkezinin daha açılması bekleniyor ve kiralanabilir alanın 13,5 milyon metrekareye ulaşması bekleniyor.

BMD başkanı,  ‘’Markaların 2016 yılında yurtdışında toplam 2.500 mağazası vardı. Bir sonraki yılda 2018’de 650 mağaza açıp dış pazarlarda ağlarına 850 mağaza daha ekledik. İlk başta küreseldeki belirsizlikler nedeniyle bu yıl için oldukça temkinli bir projeksiyon yaptık. Türk şirketleri en az 500 yeni mağaza açacak ”dedi.

Ancak Öncel’e göre, şirketlerin performansları yılın ilk yarısında beklentileri aştı. “Şirketler günde ortalama iki mağaza açtı. Şirketlerin bu ivmeyi yılın ikinci yarısında da koruyacağına ve yıl sonunda yaklaşık 5.000 mağazanın olacağına inanıyorum ”dedi.

Türk hükümetinin Turquality adlı programı, uluslararası marka olmayı hedefleyen firmaları markalaşma, eğitim, reklam ve danışmanlık için maliyet teşvikleri ile desteklemektedir.

Cari Açık 376 Milyon Dolar Olarak Görüldü

Ekonomistler, Türkiye’nin cari işlemler dengesinin bir Anadolu Ajansı anketine göre Haziran ayında 376 milyon dolar açık vereceğini tahmin ediyor.

Bir grup ekonomistin 2019’un altıncı ayı için tahminleri 150 milyon dolar ile 792 milyon dolar arasında değişiyordu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 9 Ağustos’ta aylık ödemeler dengesi rakamlarını açıklayacak.

Mayıs ayında cari işlemler, geçtiğimiz yılın aynı ayında 6.17 milyar dolarlık açık karşısında 151 milyon dolarlık fazla verdi.

Ankette, aylık tahminlere ek olarak, 2019 yılsonu cari işlemler dengesinin 2 milyar dolarlık fazla ve 11,5 milyar dolarlık açık tahminleri ile 7,1 milyar dolarlık bir açık göstermesi bekleniyor.

Geçen yıl, cari işlemler dengesi yaklaşık 27,6 milyar dolarlık bir açık vermiş ve 2017 yılında yaklaşık 47,5 milyar dolarlık bir açık vermiştir.

Rakam 2009’dan bu yana en düşük seviyedeyken, Türkiye’nin son on yılda en yüksek yıllık cari hesap açığı 2011’de 74,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Ülkenin Eylül 2018’de açıklanan yeni ekonomi programı, cari işlemler açığının GSMH’ye yüzde 3,3 oranını hedefliyor.

Programa göre, ülkenin cari hesap açığı 2020’de 23.5 milyar dolara veya milli gelirin yüzde 2.3’üne düşecek.

Hükümet, 2021’de cari açığın GSYMH’nın yüzde 2,6’sına tekabül eden 24,1 milyar dolar seviyesine inmesini bekliyor. Güncel durum ve yaşanan gelişmeler Türkiye ekonomisinin yaşadığı krizin ardından sonraki süreçte hızlı bir şekilde toparlanacağına dair umut veriyor.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here