Türkiye Daha Düşük Faiz Oranları Görecek

169
0

Türkiye, önümüzdeki günlerde faiz oranlarında düşüş eğilimi görecek, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 30 Temmuz’da yaptığı açıklamada, kamu bankalarının Ağustos’ta kredi faiz oranlarını düşüreceğini de belirtmişti.

Albayrak, bir grup gazeteci ile yaptığı görüşmede “Önümüzdeki dönemde, Türkiye’de faiz oranlarında düşüş eğilimi göreceğiz. Bunu öncelikle bu hafta kamu bankalarında takip edeceğiz. Ağustos ayından itibaren somut ve net adımlar atacağımıza inanıyorum ”dedi.

Gösterge Politika Faizi Düştü

Merkez Bankası’nın geçen hafta gösterge politika faizini 425 baz puan indirerek yüzde 24’ten yüzde 19,75’e düşürme kararının daha fazla kesinti ile devam etmesi gerektiği sorulduğunda, bakanlık Türkiye’deki reel faiz marjlarının hala diğer gelişmekte olan ülkelerin üzerinde olduğunu hatırlattı, ancak ülke, faiz oranlarında gevşeme dönemine girmiş durumda.

Türkiye’de son dönemde faiz oranlarının ciddi şekilde gevşetilmesi ve faiz eğiliminin önümüzdeki dönemde daha net ve güçlü bir şekilde düşeceği gerçeğine dayanarak, faiz indirimleri sürecine girmiş bulunuyoruz.

Bununla birlikte, Merkez Bankası‘nın faiz oranlarını düşürmeye yönelik politika kararlarını veri setlerine dayalı değerlendirmelerine dikkat çekildi.

Bu oranın düşürülmesi, en az 2003’ten bu yana Türkiye’nin ekonomisindeki en büyük değişimlerden biri oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üç hafta önce eski valisi Murat Çetinkaya’yı görevden almasının ardından yeni Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın ilk politika kararı oldu. Cumhurbaşkanı uzun süredir daha düşük oranlar istiyordu ve Çetinkaya talimatları takip etmediği için harekete geçtiğini belirtmişti.

Türkiye Ekonomisi Daha İyi Bir Döneme Girecek

Bakan, Türkiye ekonomisinin yılın ikinci yarısına kadar daha olumlu bir döneme gireceğini belirterek, bütün siyasi belirsizliklerin geride kaldığını söyledi. Türkiye ekonomisi en kötüsünü geride bıraktı ve karşı karşıya olduğu riskleri aştı. Albayrak, ülkenin dengeleme politikalarını uygulamada beklenenden daha iyi olduğunu belirtti. Bir yıl önce bile böyle hızlı bir iyileşme beklemediklerini de ekledi.

Ekonomik göstergelerin 2019’un ikinci yarısında çok daha olumlu olması bekleniyor ve Türkiye’nin Yeni Ekonomik Program hedeflerinin altındaki enflasyonla yılı kapatması bekleniyor. Bakan, 2019 yılındaki enflasyon oranının, Eylül 2018’de açıklanan Yeni Ekonomik Program’da belirlenen yüzde 15,9’dan daha düşük olacağını belirtti.

Bu ayın başlarında, Reuters yeniden yapılanma için ilk planların askıya alınmasından sonra borcu temizleme çabalarının durduğunu bildirdi. Albayrak, hükümetin zararları telafi etmeyeceğini söyledi.

Albayrak, özel sektörün bu süreci kendi başına yürüteceğini, hükümettin kayıpları telafi etmek gibi bir sorumluluğu bulunmadığını belirtti. “Tüm sektörlerin taleplerini eşit olarak destekleyeceğiz.”

Bakan, Mayıs ayından bu yana Türkiye ‘ye 10 milyar dolardan fazla dış yatırım yapıldığını belirtti.

Bu dönemde “Türkiye’ye güven duyan yatırımcılar kazanıldı” dedi. Bakan, geçen yılki türbülansa atıfta bulunarak, Türkiye ekonomisinin kur krizinden sonra durgunluğa girdiğini belirterek, karamsar senaryoların hiçbirinin gerçekleşmediğini söyledi. Gözden geçirilmiş bir ekonomik programın Eylül ayında ilan edileceğini ve daha ​​güçlü bir şekilde uygulanacağını söyledi.

Türkiye’nin Rus S-400 füze sistemlerine yönelik olası yaptırımları hakkında Albayrak, olası yaptırımların baskısının Türkiye ekonomisi üzerinde çok az bir etkisi olacağını beklediğini belirtti. Washington ile yapılan görüşmelerin devam etmesi ve ABD yetkililerinin Türkiye ile ilişkilerine ilişkin açıklamalarının ABD’nin olası yaptırımları konusunda daha ​​olumlu bir süreç gösterdiğini söyledi.

Bakan, S-400’lerin Rusya’dan elde edilmesinin Türkiye ekonomisi üzerindeki olası etkisinin çok düşük olduğunu belirtti. Washington, ülkelerinin Rusya’dan askeri teçhizat satın almalarını önlemeyi amaçlayan Yaptırım Yasası (CAATSA) ile ABD’ye Karşı Amerika’nın Düşmanları altındaki yaptırımları zarar vermekle tehdit etti. ABD Başkanı Donald Trump, herhangi bir yaptırım uygulayarak Türkiye ile bağlarına zarar vermekte isteksiz.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here