Türkiye Ve Almanya Yapay Zeka Konusunda Daha Güçlü Bir İşbirliği İstiyor

142
0

22 Ağustos’taki konferans, akademi ve kilit işletme rakamları arasındaki alışveriş için sahne oluşturacak.

Türkiye ve Almanya’dan uzmanlar, araştırmacılar ve akademisyenler yapay zeka (AI) ve endüstri 4.0 konusundaki işbirliği fırsatlarını tartışmak için Berlin‘de bir araya gelecekler.

22 Ağustos’ta yapılacak bir günlük iş konferansı, Almanya ve Türkiye’deki akademi ile kilit işletme rakamları arasındaki alışverişi sağlayacak.

İçindekiler

Alman ve Türk İşletmecileri Gelecekte Birlikte Çalışacak

Almanya Federal Meclis Ekonomik İşler ve Enerji Dışişleri Bakanı Oliver Witkee, Yapay zekanın, Alman ve Türk işletmelerinin gelecekte birlikte çalışabileceği bir alan olduğunu belirtti.

Witkee, AB’nin güçlü Almanya’sının Türkiye’nin ana ekonomik ve ticaret ortağı olmaya devam ettiğini hatırlattı.

Her iki ülkenin de ikili işbirliği için büyük potansiyele sahip olduklarını belirten Witkee, işbirliğinin dijital dönüşüm alanında devam edebileceğini belirtti.

Türk hükümetinin potansiyelden faydalanmak ve Alman şirketlerinin Türkiye’deki yatırımlarını arttırmak için somut adımlar atması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Berlin Üniversitesi’nden bir akademisyen olan Şahin Albayrak, Türkiye’de çeşitli sektörlerde kullanılan yapay zeka uygulamasının önemini vurguladı.

Albayrak, gelişmiş ülkeleri hızla yakalamak için, Türkiye’nin çeşitli alanlarda yapay zeka uygulaması için onlarla güçlü bağlar kurması gerektiğini hatırlattı.

Her iki ülkenin de yapay zekayı ürün ve hizmetlerine bağlayarak pazardaki konumunu düzeltmeye başladığını yineleyerek, konferansın daha da ileriye gideceğini söyledi.

Otomobil endüstrisindeki çığır açan teknolojiler ve son yıllarda Çin ve ABD‘den gelen yapay zeka nedeniyle, Almanya bu alanlardaki yatırımlara odaklanmak istiyor.

Alman hükümeti geçen yıl yapay zeka için 3 milyar Euro’dan fazla bütçe tahsis etmeye ve 2025 yılına kadar sistemler geliştirmek için 100 profesörden oluşan bir ekip oluşturmaya karar verdi.

Türkiye Ekonomisine İlişkin İddialar, Dolar Düşmesinin Ardından Azaldı

Bazı analistler Türkiye’nin IMF’den destek alması gerektiğini öne sürmüşlerdi.

Piyasa editörü Jonathan Wheatley, Türkiye Cumhuriyeti yönetiminin tek yolunun faiz oranlarını yükseltmek, IMF’ye yönelmek, sermaye kontrolleri uygulamak veya beklemek olduğunu iddia etmişti.

Chatham House müdürü ve dış ve iç politika konusunda uzman Fadi Hakura, yeni yılda, Türkiye’nin, yabancı para birimlerdeki kur yükselişini sınırlandırmak için kısa ila orta vadede sermaye kontrolleri uygulayabilmesinin çok da zor olmadığını iddia etti. Dolar, 2018 yılında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşıp 7.2’ye yükseldiğinde Euro ise 8 lirayı aşmıştı.

Batı basınındaki yabancı para birimlerinin ve küresel ekonominin Türkiye’ye uyguladığı baskıya dair bir yıl sonra analistlerin tahmin yürüttüğü çoğu şeyin gerçekleşmediği görülebiliyor.

Bir yatırım yönetimi firması olan Northwest Passage Capital Advisors’in kıdemli portföy yöneticisi Will Slaughter, bir tweette spekülatörlerin iddia ettikleri hiçbir şeyin gerçek olmadığına dikkat çekti.

2018’de yaşanan büyük, Türk Lirası’nın değer kaybından 1 yıl sonra, en düşük seviye % 25’ten daha yüksektir, oranlar 18 ayın en düşük seviyesindedir ve her zamanki gibi Türkiye ekonomik çöküşün tekrarlanan tahminlerine meydan okumuştur.

Bu hafta, Türk lirası ABD doları karşısında dört ayın en yüksek seviyesini gördü ve Cuma günü 5.49 seviyesine ulaştı.

ABD doları 2018 Ağustos’ta 7.2 iken Türk lirasına karşı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Washington ve Ankara arasında iki yıl süren Pastor Andrew Brunson’un terör suçlamaları ve ABD’deki tutuklanmasından kaynaklanan gerilimler ve terörle ilgili olumsuz gelişmeler doların daha da artmasına neden olmuştu.

Bir süredir ise dolar düşmeye devam etmekte ve dolarla birlikte Euro’nun da düştüğü gözlenmektedir. Yılın diğer yarısında ise düşüşün devam etmesi beklenmektedir. Türkiye ekonomisinin gelecek yılda daha iyiye gitmesi ise güçlü tahminlerden biri.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here