Türkiye’nin En Zengin 10 Kişisi

608
0

Türkiye’nin En Zengin 10 Kişisi

Tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de en zenginler listesi var. Ülke ekonomisi ve para piyasasında belirleme yetkileri olan bu isimler arasında kimler yer alıyor?

Rönesans Holding – Erman Ilıcak

İnşaat, gayrimenkul, enerji ve sağlık sektörlerinde faaliyet gösteren Rönesans holding, Türkiye’nin en zengin 10 kişi listesinde 1 numarada. Birçok ülkeye ihracatı olan Rönesans Holding, 56 bin çalışanı ile 3,4 milyar USD ciroya sahip.

Koç Holding – Rahmi Koç

İlk otomobil üreticisi olan Koç Holding üretim alanlarına beyaz eşya, zirai aletler, mensucat, gıda, finans ve sigortacılığı da dahil ederek oldukça geniş kollara yayılmıştır. Çalışanlarını kara dahil ederek farklı bir çalışma sistemini başlatan ilk firma olmuştur.

Ağaoğlu İnşaat – Ali Ağaoğlu

İnşaat, enerji ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteren Ağaoğlu sadece Türkiye’de değil Avrupa ülkelerinde de inşaat yapmaktadır. Yenilenebilir enerji alanı için 2 milyar dolarlık projeyi programına dahil etmiştir.

Enka İnşaat – Şarık Tara

İnşaat mühendisi ortakları ile 1957 yılında kurulmuş olan Enka İnşaat, ilk yıllarda en önemli projelerinden biri olan Unkapanı üst geçidine imza atmıştır. Karayolları, bağlantı yolları, viyadükler gibi birçok yol projesini üstlenmiş olan şirket 40 binin üzerinde çalışana sahip.

Doğuş Holding – Ferit Şahenk

7 sektörde faaliyet gösteren Doğuş Holding, 300’den fazla yatırım ve 35 binden fazla çalışana sahip. Birçok sosyal sorumluluk projesinde yer alan şirket, otomotiv, inşaat, turizm, yayın, gayrimenkul, enerji, gıda sektörlerinde yer almakta.

Yıldız Holding – Murat Ülker

Ülker markasının ilk bisküvisinin üretime sahip olan Yıldız Holding gıda sektöründe işe başladı. Anadolu’nun bazı şehirlerinde ilk fabrikaları açılan Ülker ürün çeşidine çikolata dahil edildikten sonra Ortadoğu pazarlarına açılmaya başlar. Ambalaj sektörüne adım atıldıktan sonra, makine imalat sektörüne de giriş yapan şirket basketbol sporunda kendi takımını kuruyor. 300 markaya sahip olan Ülker 70 yıldır dünya çapında faaliyetlerini sürdürüyor.

Kaptan Grup – Yaşar Kaptan Çebi

Demir çelik, denizcilik, limancılık, enerji, madencilik ve taşımacılık gibi sektörlerde faaliyet göstere Kaptan Grup 50 yılı aşan varlığı ile Türkiye ekonomisine katkı sağlayan şirketlerden biri.

Küçükler Holding – Vahap Küçük

23 ülkede 500 bini aşkın mağaza ve 24 bin çalışanı ile tekstil sektöründe ilk sıralarda yer alan LC Waikiki markasıyla varlığını sürdüren Küçükler Holding 27 yıllık bir geçmişe sahip olarak hızlı büyüme konusunda ülkemiz için örnek temsil eden şirket arasında.

İçdaş Demir Çelik – Tacettin Aslan

Çelik üretimi alanında Türkiye’nin ikinci firması olan İçdaş Demir Çelik 1970 yılından beri faaliyet göstermekte ve 10 bine yakın çalışanı bulunmakta.

Abdi İbrahim İlaç – Nesrin Esirtgen

1912 yılında eczacı olarak sektöre girmiş olan Abdi İbrahim tarafından temelleri atılan Abdi İbrahim İlaç, 180’i aşkın marka ve 350’ye yakın ürün ve 3,500 çalışanı ile 50 ülkede hizmet vermekte.

Türkiye’nin En Zengin 10 Kişisi
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here