Türkiye’ye Akın Akın Geliyorlar

545
0

Yabancı Turist Konusunda Son 13 Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaşıldı

Geçen sene yaşanan 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ülkeye turist gelişinde oldukça azalma yaşanmıştı. Ülkede yaşanan dönemsel sıkıntılara bağlı olarak turist sayısında belirli bir dönem azalış yaşanmıştı. Özellikle yaşanan olaylar sonrasında görülen bu artış turizmciler açısından sevindirici bir gelişme oldu.

Bu sene temmuz ayı içerisinde Türkiye’ ye giren turist sayısı konusunda % 46,4′ lük artış yaşanarak son 13 yılın en yüksek turist sayısına ulaşıldı. Temmuz ayında Türkiye’ ye giren turist sayısı 5 milyon 75 bin kişiyi buldu. Bu sayı 2004 yılı Mayıs ayından beri görülen en yüksek rakam oldu.

Bu senede Rus turist sayısında artış gözlemlendi

Geçen seneye göre ülkeye giren Rus turistlerin sayısı yüzde bin 648 oranında yükseliş gösterdi. Temmuz ayında gelen Alman turist konusunda geçen seneye oranla % 3′ lük artış yaşandı. Yani geçen sene darbe girişiminin meydana geldiği Temmuz ayında gelen Alman turist sayısı ile bu sene gelen turist sayısı arasında pek de bir fark yaşanmadı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıklamasına göre 2017 senesi ocak ve temmuz ayları arası Türkiye’yi ziyaret eden turist sayısı geçen seneye göre % 21,94 oranında yükseliş gösterdi. Bu yükselişe bağlı olarak toplam ziyaretçi sayısı 17 milyon 325 bin kişi olarak belirlendi.

Türkiye’ye Akın Akın Geliyorlar
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here