Üniversite Öğrencilerine Devlet Kredisi

2963
0

Üniversite Öğrencilerine Devlet Kredisi

Öğrencilerin eğitim hayatları boyunca en önemli ihtiyaçlarından bir tanesi de eğitim ve harcama giderleridir. Özellikle aile durumu iyi olmayan kişiler için devlet tarafından verilen burslar ilk plandadır.

Öğrenim Kredisi Nedir?

Üniversite öğrencilerinin yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri de maddi sıkıntılardır. Çoğu öğrenci eğitim hayatı süresince eğitimini engellemeyecek bir işi kolay kolay bulamadığından devlet kredilerine yönelmektedir. Öğrenim kredisi üniversite eğitimi gören T.C uyruklu öğrencilere verilen kredidir.

Kredinin amacı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel açıdan gelişmelerini kolaylaştırmaktır. Kredi olağan eğitim süresince verilmekte, karşılığında hizmet yükümlülüğü aranmamaktadır. Öğrenim kredisi, üniversitede eğitim gören öğrencilere olağan öğretim hayatı süresince verilmektedir. Verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Toptan Eşya Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanmakta ve hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile kredi miktarında yıllık bir artış yapılmaktadır.

Öğrenim Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

 • Ön lisans eğitimi gören öğrenciler,
 • Lisans eğitimi gören öğrencileri,
 • Açık Öğretim eğitimi alan öğrenciler(Sadece öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu,anne ve babası herikiside ölü vb.),
 • İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler(intibak veya hazırlık sınıfında öğrenim kredisi verilmez),
 • Yüksek lisans(Master ve Doktora) eğitimi gören öğrenciler,
 • Vakıf Üniversitesinde eğitim gören öğrenciler,
 • İkinci öğretim de eğitim gören öğrenciler, öğrenim kredisinden faydalanabilmektedir. Ancak burs alan öğrencilere öğrenim kredisi, öğrenim kredisi alan öğrencilere ise burs imkanı sağlanmamaktadır.

Öğrenim Kredisinden Kimler Yararlanamaz?

 • Yetim maaşı ve nafaka gelirleri hariç olmak üzere, en az asgari ücret ile aylık veya ücret karşılığında sürekli bir işte çalışan veya bu oranda gelire sahip olan öğrenciler,
 • Bir yükseköğretim kurumundan mezun olmuş olan öğrenciler,
 • Ek sürelerde yani artık yılda eğitim gören öğrenciler
 • Sağlık sebebi dışından bir sebeple önlisans mezuniyetinden ara vermek suretiyle intibak programlarına devam eden öğrenciler,
 • Ön lisans programlarından lisans programlarına geçmek için intibak eğitimi yapan öğrenciler (intibak programları süresince),
 • Kredi başvurusu yaptığı tarihte kayıtlı bulunduğu öğretim kurumunda 1 eğitim döneminden daha fazla dönemde başarısız olmuş olan öğrenciler,
 • Yabancı uyruklu öğrenciler,
 • Öğrenim Kredisi yönetmeliği hükümleri uyarınca kredi almaya yeterli görülmeyen öğrenciler öğrenim kredisinden faydalanamamaktadır.

Öğrenim Kredisine Nasıl Başvurulur?

Üniversiteye ilk kez kayıt olan öğrenciler burs, öğrenim kredisi ve katkı kredisi müracaatlarını, üniversiteye yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra KYK web sitesi üzerinden yapılmaktadır.

Ara sınıf, ön kayıt, özel yetenek, yüksek lisans ve doktora öğrencileri de müracaatlarını KYK web sitesi üzerinden yapabilmektedir.

Öncelik belgesi dışında başvuru sırasında beyan edilen bilgilere ilişkin herhangi bir evrak istenmemektedir. Bu bilgilere ilişkin kontroller ilgili kurum ve kuruluşların web ortamında yapılmakta, ayrıca öğrenci tarafından istenmemektedir. Öncelik hakkına sahip plan öğrencilerden ise bu haklarını belgeleyen evraklar istenmekte olup söz konusu belgeler KYK adresinde ilan edilmektedir.

Öncelik Belgeleri

 • Şehit veya gazi çocukları
 • 5510 Sayılı Kanun hükümleri gereğince; malullük, vazife malullüğü veya harp malullüğü aylığı alanların çocukları ile vazife malullüğü aylığı bağlanması gerekirken ölenlerin çocukları (Yurt kaydı ve burs için Sosyal Güvenlik Kurumundan alınacak belge)
 • Özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %40’ın üzerinde olduğu tespit edilen özürlü öğrenciler (Yurt kaydı ve burs için tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak rapor)
 • Lise ve dengi öğrenimlerini yetiştirme yurtlarında tamamlayanlar (Yurt Kaydı ve burs için T.C. Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumundan alınacak belge)
 • Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar, (Yurt kaydı ve burs için Darüşşafaka Lisesinden alınacak belge)
 • Anne ve/veya babası Yurtkur’ da çalışanlar, emekli olanlar (Yurt kaydı için YURTKUR’dan alacakları onaylı belge)
 • 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunun 21 nci Maddesi kapsamında ki terörle mücadeleden dolayı köyleri boşaltılan üniversite çağındaki öğrenciler ve ölenlerin çocukları (Burs için Valilikten alınacak belge)
 • Milli olmuş Amatör sporcular (Yurt kaydı ve burs için , T.C Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünden alınacak belge/yazı)
 • Anne ve babası vefat edenler, (Yurt kaydı için bağlı bulunduğunuz Nüfus Müdürlüğünden alınacak Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Belgesi)
 • Anne ve babası kanunen ayrı olanlar, (Yurt kaydı için bağlı bulunduğunuz Nüfus Müdürlüğünden alınacak Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Belgesi)

Kredi – burs başvurusu yapan öğrencilerin; yukarıdaki söz konusu belgeleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından edinerek belirtilen süre içerisinde bulundukları yerlerdeki Kurumun Bölge ve/veya Yurt Müdürlüklerine, Bölge ve Yurt Müdürlüğü bulunmayan yerde ikamet etmeleri durumunda Kurumun “Cemal Gürsel Cad. No:61 06590 Cebeci/ANKARA ” adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına posta ile göndermeleri veya elden teslim etmeleri gereklidir.

Öğrencinin sunmuş olduğu belgeler ve beyanları arasında farklılık bulunması durumunda sunmuş oldukları belgeler esas alınmaktadır. Müracaat eden her öğrenciye kredi tahsis edileceği hususu söz konusu değildir. Değerlendirme sonucunda kredi tahsis edilen öğrenciler KYK internet adresinde ilan edilecek ve Ziraat Bankası şubelerine gelerek ödemelerini alacaklardır.

Tarafına kredi tahsis edilen öğrenciler ilgili TC Ziraat Bankası şubesine müracaat ederek adına düzenlenmiş olan banka kartını almaları gereklidir. Her ayın yedisinde aylık olarak yapılan kredi ödemeleri bu kart aracılığıyla süre sınırlaması olmaksızın istenildiği zaman Ziraat bankası ATM’leri ve T.C. Ziraat Bankası şubelerinden ek masraf ödemeden alınabilmektedir.

Üniversite Öğrencilerine Devlet Kredisi
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here