Uzmanlardan 5 Birikim Değerlendirme Önerisi

2738
0

Uzmanlardan 5 Birikim Değerlendirme Önerisi

Birikim yapmak hepimizin de bildiği gibi zor bir iştir. Bu işi başardık ve yeteri miktarda bir birikim yaptık; fakat bir de bunun sonraki kısmı var. Bu kısım da birikim değerlendirme kısmıdır. Ülkemiz şartlarını düşündüğümüzde bu yöntemler hafife alınmayacak kadar çok sayıdadır. Paranızı nasıl değerlendirmeniz gerektiği hakkında değişik yöntemler bulunmaktadır. İşte bu yönteme birkaç örnek:

5Repo:

Bu yöntemi, yatırımı kısa vadeli olarak yapacak olan kişiler gönül rahatlığı ile tercih edebilirler. Bu yatırım aracında yatırımcı elinde bulunan menkulü belirli bir fiyata satar ve kısa dönemli ileri bir tarihte yine belirli bir fiyattan geri alır. Kısa vadeli repolarda satış işlemi gece yapılır ve ertesi gün geri alınır. Vadeli repo çeşidinde ise geri alış süresi bir hafta veya bir ay olarak da belirlenir.

4Mevduat:

Bu yöntem, sadece bankalar aracılığı ile yapılabilen bir yatırım çeşididir. Bankalar haricinde başka kurumlar mevduat kabul etmez. Bu yatırım çeşidinde yatırım yapacağımız parayı belirli bir süre için bankaya vermek için bir sözleşme imzalanır. Banka da bu süre için bize belirli bir miktar faiz öder.

3Döviz:

Yatırım yöntemleri arasında yatırımcılar tarafından en çok talep gören yatırım çeşididir. Yaşadığımız ülkenin para birimi değer kaybettiği takdirde bu yatırım aracı bize kazanç sağlayabilir. Ülkemizde en çok tercih edilen döviz çeşitleri Euro ve Dolardır. Ekonomik kriz, enflasyonun düşmesi, borsa hisse fiyatlarının düşmesi, ülkenin sahip olduğu dış borçlar gibi nedenler dövizin yükselmesine neden olabilir.

2Borsa:

Bu yöntem içerisinde bulunan malların alım satım yoluyla devlet gözetimi altında kazanca dönüştürüldüğü bir yatırım çeşididir. Bu yöntemde de kazanç sağlayabilmemiz için satın almış olduğumuz malın değer kazanması gerekir. Bu malların değer kazanması ülkemizdeki ve dışarıdaki olaylara, satın aldığımız hissenin bağlı olduğu şirketin büyümesi ve strateji değiştirmesi gibi nedenlere bağlıdır.

1Altın:

Bu yöntemi küçük yatırımcıların sığındığı bir liman olarak düşünebiliriz; çünkü altın diğer yatırım araçlarının aksine istenilen bir zamanda paraya çevrilebilir. Bilinen en eski yatırım aracıdır. Genel olarak ekonomik kriz olan zamanlarda veya savaş zamanlarında en çok getirisi olan bir yatırım türüdür. Altını yatırım olarak tercih ettiğimiz zaman cumhuriyet altını tercih edilmelidir çünkü işçilik parası alınmayan nadir altın türlerindendir.

Uzmanlardan 5 Birikim Değerlendirme Önerisi
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here