Yağlı Tohumlu Dane Mısır ve Hububat Destekleme Ödemeleri

Yağlı Tohumlu Dane Mısır ve Hububat Destekleme Ödemeleri
5 (100%) 1 vote[s]

Yağlı Tohumlu Dane Mısır ve Hububat Destekleme Ödemeleri, Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında üreticiyi destekleme ve üretime destek adı altında Hükümet tarafından yapılan destek ödemelerinden biri de yağlı tohum destekleme ödemeleridir. Geçen sene Nisan ayı itibarıyla yapılan Fındık ve yağlı tohum destekleme ödemeleri 2018 yılında da yatmaya devam edecektir. Geçen yıl 835 milyon TL olarak ödemeler gerçekleşmişti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı’nın Açıklaması

Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından yapılan açıklamaya göre, Nisan başından itibaren 2018 yılı tarım destekleme ödemeleri hesaplara aktarılmaya başlayacaktır. Üreticilere yapılan toplam destek ödemesi 1,9 milyar TL olarak belirlenmiştir. Ödemeler kapsamında;

  • Yağlı tohumlu bitkiler desteği 670 milyon TL,
  • Dane mısır desteği 58 milyon TL,
  • Yaş çay desteği 164 milyon TL,
  • Hububat ve baklagil desteği 202 milyon TL,
  • Fındık alan bazlı gelir desteği 838 milyon TL,
  • Çay budama tazminatı 2,5 milyon TL olmak üzere toplamda 1,9 milyar TL hibe desteği verilecektir.

Tarım destek ödemeleri Nisan ayı başından itibaren hesaplara aktarılmaya başlanmıştır. Çiftçilere Ziraat Bankası tarafından yapılacak olan ödemeler TC kimlik numaralarına göre yapılacaktır.

2018 Fındık ve Yağlı Tohum Ödemeleri Ne Zaman Yatacak?

Tarım ürünlerinin yetiştirilmesine teşvik üreticilere de destek amacıyla her yıl belirli tarihler arasında yapılan tarım ürünleri destek ödemeleri bu sene de üreticilerin yüzünü güldürecek. Bu ödemelerden biri olan Fındık ve yağlı tohum destekleme ödemeleri ne zaman yatacak? konusu internet ortamında çiftçiler tarafından sorgulanmaktadır. Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında belirlenen yerlerde yapılan üretimlere dekar başına 170 TL ödenecek.

Belirlenen havzalarda fark ödemeleri kapsamında yetiştirilecek olan ürünler belirlenmiştir. Buna göre kilogram başına, yağlık ayçiçeğine 40 kuruş, soya fasulyesine 60 kuruş, aspire 55 kuruş, kanolaya 50 kuruş, kütlü pamuğa 80 kuruş ödeme yapılacaktır. Bunun yanı sıra dane mısıra 3 kuruş çeltiğe 10 kuruş, kuru fasulye, nohut ve mercimeğe 50 kuruş, buğday, yulaf, arpa, çavdar ve tiritikaleye 5 kuruş, zeytinyağına 80 kuruş ve yaş çaya ise 13 kuruş verilecektir. Su kısıtı olan bölgelerde nohut ve mercimek ekenlere fark ödemesine ilave olarak % 50 destek ödemesi daha yapılacak. Geçen yıl ödemeler 1 Nisan tarihinden itibaren hesaplara yatmıştı. Bu senede aynı şekilde hesaplara aktarılmaya başlamıştır. Ancak, Ziraat Bankası ödemeleri TC kimlik numarasının son rakamını baz alarak gerçekleştirecektir.

2018 Çay Destek Ödemeleri Ne Zaman Yatacak?

Yaş çay üreticilerine yapılacak olan fark ödemesi desteği, belirlenen havzalarda ve üretime izin verilen çay alanlarında, Çaykur tarafından düzenlenerek kontrolleri yapılan çay ruhsatları üzerinden yapılacak. Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında desteklenen ürünlerin havza dışında yetiştirilmesi durumunda fark ödeme desteği verilmeyecektir. Hükümet tarafından yapılan yaş çay destekleme ödemeleri de bir önceki yılda Şubat ve Nisan aylarında yatırılmıştı.

2017 yılında Ziraat Bankası tarafından yapılan tarım destek ödemeleri, TC kimlik numarası 0 ile bitenler 31 Mart 2017, 2,4 arası bitenler 07 Nisan 2017, 6,8 arası bitenler için ise 14 Nisan 2017 tarihinde ödenmişti. Bu yıl bu tarihlerden biraz farklı olarak Mayıs ve Haziran aylarında yapılacaktır. Ziraat Bankası tarafından yapılacak olan ödemeler, TC kimlik numarasının son rakamına göre yapılacaktır. TC kimlik numarası 6,8 arası bitenlere 25 Mayıs 2018, TC kimlik numarasının son rakamı 0,2,4 ile bitenlere ise 1 Haziran 2018 tarihleri saat 18.00’den sonra yatacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir