Yanlış Havale – EFT Yaptım Karşı Taraf Parayı İade Etmiyor

1272
0

Yanlış Havale – EFT Yaptım Karşı Taraf Parayı İade Etmiyor: Para transferleri internet bankacılığı, ATM, şube ya da müşteri hizmetleri kanalı ile gerçekleştirilen işlemlerdir. Bir firmaya, bir vâkıfa ya da bir şahsa gönderilen para transferleri zaman zaman yanlış bilgiler doğrultusunda alakası olmayan 3. kişilerin hesabına geçebilir.

İşlem İptali Yapılabilir Mi?

Havale işlemlerinde bu durum çok sık yaşanmasa da özellikle EFT işlemlerinde sık başa gelen bir durumdur. Paranın yanlış bilgi ya da bilgilendirme doğrultusunda farklı bir hesaba gönderilmesi acil aksiyon alınması gereken bir durumdur. Eğer bu yanlışlık banka tarafından yapıldıysa ki bu çok mümkün olan bir durum değildir, banka gönderici kişinin zararını karşılamak ile yükümlüdür. Ancak yanlış para transferi gönderici kişiden kaynaklanıyor ise banka aksiyon alsa bile bu durum sadece gönderici kişinin sorumluluğundadır. İşlem iptali para karşı tarafın hesabına geçtiği için yapılamaz ve bu durumda karşı taraf ile iletişime geçerek paranın iadesini istemelisiniz.

Yanlış Yapılan Havale İşlemleri

Gönderilmek istenen tutar alakası olmayan 3. kişinin hesabına geçtiği takdirde gönderici kişi hemen paranın çıktığı hesabın bankasını aramalıdır. Havale işlemleri online olduğu için tutar dakikalar içinde karşı tarafın hesabına düşer. Banka gönderici kişiden aldığı yanlış transfer bilgisine dayanarak paranın geçtiği hesaba bloke koyar. Bloke durumu 3. kişinin hesabından paranın geri alınmasına kadar devam eder. Ancak tutar 3. kişi tarafından alınmış ise gönderici kişi hukuksal yollara başvuru yapmak suretiyle tutarı geri almak durumundadır.

Yanlış Yapılan EFT İşlemleri

EFT işlemleri online olmadığı için yanlış yapıldığı takdirde hemen aksiyon alınırsa gönderici kişinin lehine olur. Gönderici kişi EFT işleminin yanlış olduğunu anladığı anda bankasına durumu iletmelidir. Banka tutarın hangi havuzda olduğunu araştırmak suretiyle geri alımını sağlar. Ancak tutar karşı tarafın hesabına geçmiş ve bu 3. kişi tutarı almış ise yine banka sorumluluğundan çıkmış demektir. Gönderici kişi hukuksal yollara başvuru yaparak tutarın geri alımını talep etmelidir.

Hesaba Geçen Tutarı İade Etmeyenler

Yanlışlıkla hesabına gelmemesi gereken bir tutarı alan müşteriler bu durumda bazı bahaneler öne sürerek bu tutarı size vermek istemeyebilirler. Bu durumda bankanın yapabileceği bir şey olmadığı için hakkınızı yasal yollar ile aramak durumunda kalacaksınız. Haksız kazanç sağlama davası açabilir ve zorda olsa karşı taraftan bu tutarı geri alabilirsiniz.

Yanlış Havale – EFT Yaptım Karşı Taraf Parayı İade Etmiyor
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here