Yapıkredi Geç EFT Nedir? Ücreti Ne Kadar?

832
0

Yapıkredi Geç EFT Nedir? Ücreti Ne Kadar? Bankalar her gün her saat EFT işleminin yapılmasına olanak sağlamaktadır. Tüketicilerin gün içinde belirli bir saate kadar EFT işlemi yapmaları gerekmektedir. Gün içinde yapılan EFT diğer hesaba aktarılırken; saat 16:30 geçmemelidir. EFT işlemleri eğer saat 16:00 ve 17:00 civarında yapılırsa banka 5 TL kesinti yapmaktadır.

Farklı bankalar arasında gerçekleştirilen para transfer işlemlerine EFT işlemi denmektedir. İlgili finansal işlemi belirli zaman içinde yapmak gerekir. EFT işlemi saat 16:00 geçtiği taktirde bu işleme geç EFT ismi verilmektedir. Geç EFT olmasından kaynaklı masraf ücretini bankanız sizin hesabınızdan tahsis etmektedir.

Geç EFT ücretinde gün içinde saatlerin uzaması ne yazık ki size masraf çıkartıyor. Geç yapılan EFT ücreti 5 TL olmasından kaynaklı müşteriler bu duruma sıkılmaktadır. Bankada anlaşmalı maaş müşterileri ise bu ücrete tabi tutulmaz.

Gün içinde saat 08:00 ve 16:00 arasında yapılması gerekli olan EFT işlemleri önem arz eder. Maaş müşterisi EFT işleminden daha çok havale işlemini tercih ederek para transfer işlemlerini yapmalıdır. Havale işlemleri çok daha garantili işlem olacaktır. EFT yaptığımız zaman ücret saat 16:00 sonrası diğer gün hesaba geçer.

Geç EFT ücreti transfer yapılacak paranın miktarına göre belirlenmektedir. İşlem ücreti tüketicileri çok rahatsız etse de bu yöntem ne yazık ki uygulanmaktadır. Bankalar tarafından son dönemde uygulanan kesinti, kısa mesaj ile kullanıcılara bildirilmektedir.

EFT işleminde banka kartı olması yeterlidir. EFT para transfer işlemlerini yaparken hesap numarası kısmına IBAN bilgisi, hesap alıcı adı ve soyadı bilgileri gerekmektedir. EFT işlemi gerçekleştirilirken aktarmak istediğiniz tutarı çok öncesinde bildirmeniz gerekir. İnternet bankacılığını aktif kullanan müşterilerde SMS onayı olmadan işlem gerçekleşmez.

İnternet bankacılığı aracılığı ile yapılan geç EFT işlemlerinde de bankamatik sisteminde gerçekleştirilen kesinti meydana gelir. Bankanın işlem havuzunda biriken miktar ertesi gün saat 08:00 sonrasında hesaba aktarılır. Bu yüzden bankacılık işlemlerinde finans aktarım işlemlerini gerçekleştirirken saate çok dikkat etmek gerekir.

Mobil bankacılık sisteminde en basit ve en kolay yöntem olarak bilinen EFT transfer işlemi aslında dikkatli şekilde yapılması gerekli olan işlemdir. Bu doğrultuda kullanıcılarımıza belirtmek istediğimiz en önemli husus ise işlemi acele etmeden yapmanız gerektiğidir. Transfer işlemini yaparken geç işlem olmasından kaynaklı banka sizden yapacağı kesinti miktarı zaten aktarmak istediğiniz miktarı yazdıktan sonra bildirir.

Tüm TL ve para transfer işlemlerini banka ile sürekli çalışan müşterinin hakkı olması gereklidir. Aşağıda yazan maddeler aktarım işlemine onay vermeden önce karşınıza çıkan ekranıdır. Aktarımı onaylamadan aşağıda gerekli olan maddeleri tek tek kontrol etmekte fayda var.

  • Alıcı Adı:
  • Hesap No
  • IBAN NO:
  • Aktarım Miktarı:
  • Ücret Kesinti: KDV Dâhil

Yukarıdaki sıralama sayesinde geç EFT yapıp yapmadığınızı da bu şekilde anlayacaksınız. Yazımızın sonunda bu noktada kullanıcılarımıza en önemli tavsiyemiz ise muhakkak işlem sonrası hesap veren bir dekont almalarının gerekliliğidir. Artık birçok banka, Ziraat bankası, İş bankası, Denizbank, Finans Bank, Vakıfbank, Ing bank, Garanti bankası, Türkiye Finans bank, Kuveyt Türk, Odea Bank, TEB gibi ün yapmış bankalar Geç EFT işlem ücret kesintisi yapıyor.

Ayrıca bazı bankalarda, vadeli veya vadesiz hesabınızdan EFT işlemi yaparken saat aralığı uzun tutulabilir. Örneğin 09:00-17:15 arasında EFT veya havale işlemi yapılabilir. Transfer talimat saatleri genele bakıldığı zaman toplamda değişmez. 7 gün 24 saat internet bankacılığından da yapılan bu işlemler hakkında çok daha fazla bilgiyi müşteri hizmetlerinden almamız gerekiyor.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here