Yatırım Yapmak İsteyenlere 10 Öneri

942
0
Yatırım Yapmak İsteyenlere 10 Öneri

Yatırım Yapmak İsteyenlere 10 Öneri

Yatırımcı olmak isteyenlerin izlemesi gereken çok önemli adımlar vardır. Yatırımcı adayları için başlangıç önerileri vardır ve ilk adım için yararlı olacaktır. Yatırımcılar etkili ve doğru teknikleri uyguladıklarında zengin olabiliyorlar. Doğru teknikleri uygulamaya başlamak için aşağıdaki maddeleri aklınıza yazmanız gerekmektedir. Bu tavsiyeler tecrübeli yatırımcıların da görüşlerinden yararlanılarak ortaya çıkarılmıştır.

İşte yatırım yapmak isteyenlere altın öneriler:

1Sadece Bir Gecede Yatırım Yaparak Zengin Olamazsınız!

Yatırım Yapmak İsteyenlere 10 Yatırım Önerisi

Makul olan bir yatırım için ortalama 1-2 yıl gibi bir zamana ihtiyacınız var. Riskleri azaltmak adına ufkunuzu bu süreç içinde genişletme gayreti gösterin. Bir ayda veya tek gece de paranızı ikiye, hatta üçe ve dörde katlamanız da mümkündür ancak bu şekilde bakarsak yine aynı parayı bu kadar kısa süre içerisinde, bu katlarda kaybetmek de mümkün olabiliyor. Bu nedenle, uzun vadeyi düşünmelisiniz. Acele etmeyin, öğrenin bilin ve o şekilde uygulamaya başlayın.

2 Küçük Küçük Yatırıma Başlayın

Yatırım Yapmak İsteyenlere 10 Öneri

İlk defa yatırım yapacaksanız, ilk yatırım miktarı sizler için ‘öğrenim maliyeti’ tarzında bir şey olacaktır. Her durumda ilk yatırım miktarınızı düşük tutmalısınız. Risk alsanız bile, bütçenizi zorlamamak şartıyla bir yatırım miktarıyla başarısız sonuç alsanız bile üzülmeyeceksiniz. Aynı zamanda yeniden başlamak için size mühim bir fırsat sunacaktır.

3 Bilmediğiniz Konular Ve İşler İçin Yatırım Yapmayın

Anlam veremediğiniz, bilgi sahibi olmadığınız hiçbir işe yatırım yapmayın. Böylelikle gerçekleştireceğiniz yatırımlar doğal olarak sizin için riskli yatırım statüsünde olur. Yatırım yapma sırasında hala kendinize, ‘para koyuyorum fakat nasıl kazanacağım’ tarzında sorular soruyorsanız, henüz hazır hale gelmemişsiniz demektir. Öğrenip bilgi sahibi olana kadar yatırım yapmayın.

4 Yaptığınız Yatırımın Dönüşü

Yatırım Yapmak İsteyenlere 10 Öneri

Yapacağınız yatırım dönüşü fazlasıyla önem arz ediyor. Yatırım yapıyorsanız, kar beklentiniz olmak mecburiyetinde. Kar yapamadığınız bir yatırım işe yaramayacaktır veya son alternatifle size kaybı getirecektir. Yatırımlarınızın geri dönüşünü iyi hesaplamalısınız. Örnek vermek gerekirse, gerçekleştireceğiniz yatırımın %5 bir kar durumu olabilir ancak bu durum 2015 için kötü bir geri dönüş sağlayabilir. Bu nedenle geri dönüş hesaplarını iyi analiz etmelisiniz.

5 Tek Yönlü Yatırım Yapmayın

Bütün yumurtaları aynı sepete koymayın. Eğer sepet düşerse bütün yumurtalar kırılır. Şöyle ki, yapmamız gereken çıkarım şu şekilde: tek yönlü düşünmekten kaçının ve yatırım yapmayı planladığınız paranızı tek bir fona veya hisse senedine yapmayın. Doğru davranarak birden fazla alternatif oluşturun.

6 Tarihin Tekerrür Edeceğini Unutmayın

Yatırım Yapmak İsteyenlere 10 Yatırım Önerisi

Yatırımcılar tarihi de önemsemek mecburiyetinde, geçmişi göz önüne alan, geleceği de görebilir. Mesela, 2006’da emlak sektörüyle alakalı konutların ucuzlaması ve talep, arz yükselmesiyle ardından 2007 – 2008 yıllarında emlak fiyatlarında meydana gelen değişim bu madde ile ne demek istenildiğini tam anlamıyla ortaya koyuyor.

7 Şansınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

Yatırım Yapmak İsteyenlere 10 Yatırım Önerisi

Bıçağı düşerken tutmaya çalışmak güvenilir olmaz. Bu nedenle yatırım planı yaparken, düşen stoklardan uzak durmanız gerekiyor, onun yerine yükselmeye başlayan stokları almalısınız.

8 Erkenden Kayıplarınızı Önlemeye Çalışın

Yatırım Yapmak İsteyenlere 10 Yatırım Önerisi

Kayıplarınızı erkenden önlerseniz faydasını görürsünüz. Şu şekilde diyebiliriz, önümüzde kaybettiren bir stok var. Çok daha fazla kaybettirmeyi sürdürecek mi, yoksa eski haline mi dönecek? Eğer daha da fazla kayıp yaşatacağını düşünüyorsanız anında bundan kurtulmaya çalışın.

9 Yatırım Yapmayı Öğrenin, Kendinizi Geliştirin

Yatırım Yapmayı Öğrenin, Kendinizi Geliştirin

Yatırım meselesinde kendinizi geliştirmeye çalışın, daima yeni bilgiler öğrenin ve araştırın. Yeni başlayan için söylemek gerekirse, örneğin bazı finansal terimleri öğrenin, ezberleyin, anlamını bilin. Hisse senetlerine yatırım planlıyorsanız, finansal haberleri de sıkı takip etmeniz gerekir. Analizleri sürekli okuyun araştırın ve sorun.

10 Eğer Şüpheniz Varsa Yatırımdan Uzak Durun

Eğer Şüpheniz Varsa Yatırımdan Uzak Durun

Eğer yatırım yapma konusunda şüpheleriniz var ise, yatırım yapmaktan uzak durmalısınız. Onun yerine az önce belirtildiği gibi öğrenmek için uğraşın.

Yatırım Yapmak İsteyenlere 10 Öneri
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here