Yemek Kartları Market Alışverişlerine Kapatılıyor Mu?

588
0

Yemek Kartları Market Alışverişlerine Kapatılıyor? Son günlerin özellikle haberlerinde şişirmesi ile birlikte en popüler konularından bir tanesi… Nakit paranın yerini kredi kartlarının alması ile harcama alışkanlıkları da değişmiştir. Bununla birlikte işverenlerin yemek ücretlerini dijital kartlarla ödemesi de giderek artmıştır. Kurumsal firmaların büyük bir çoğunluğu, çalışanlarına yemek ücretini nakit yerine dijital kartlar ile vermektedirler. Yemek ödemeleri bu kartlara yüklenen çalışanlar yanlarında nakit para taşımadan yemeklerini yemektedirler. Ayrıca, çalışanlar yemek paralarından arttırarak kartlarında kalan bakiyelerini bazı marketlerde alışveriş yaparak mutfak masraflarına da destek olmaktadırlar.

Yemek Kartları İçin Bakanlık Devreye Girdi

Yüklü komisyon ücretleri ve uzun ödeme dönemleri nedeniyle restoranların boykota hazırlandığı yemek kartları için Bakanlık harekete geçti. Ülkemizde 3,5 milyon çalışanın kullandığı yemek kartları için Gümrük Bakanlığı harekete geçerek bir takım düzenlemeler getirmek için çalışmalara başlamıştır. Yemek kartı şirketleri ve restoran sahipleri, uzun ödeme dönemleri ve yüksek komisyon ücretleri nedeniyle uzun süredir karşı karşıya kalmıştı. Bunun üzerine harekete geçen Gümrük Bakanlığı’nın bu konu hakkında çalışmalarını sürdürdüğü ve bu çalışmada sona gelindiği bilinmektedir.

Yemek Kartı Komisyon Ücretleri

Yemek şirketleri restoranlardan % 10 civarında komisyon almaktadır. Türkiye’de yemek kartı pazarının %90’ı dört firma arasında paylaşılmıştır. Bu markaların merkezleri Avrupa’da ve bu markalar Avrupa ülkelerinde % 3 komisyonla çalışıyorlar. Türkiye’de komisyon oranları ’a kadar çıkmaktadır. 3,5 milyon kullanıcının olduğu Türkiye’de restoranlar bu yüksek komisyon bedelleri nedeniyle zor günler yaşamaktadırlar.

Yemek Kartları Alışverişlerde Kullanılamayacak

Türkiye’de 3,5 milyon çalışanın kullandığı yemek kartı ile alışveriş artık yapılamayacak. Yemek kartları sadece lokanta ve restoranlarda kullanılabilecek. Esnaflar bu duruma sevinse de çalışanlar tarafından durum çık hoş karşılanmadı. Kimi çalışan yemek kartından arttırdığı bakiyeyi evine alışveriş yaparak ev ekonomisine destek oluyordu. Ayrıca, Gümrük Bakanlığı tarafından başlatılan bu uygulamada dava yolu kapalıdır. Yani hiçbir çalışan bu uygulamaya karşı itiraz etmek için bir dava süreci başlatamayacak. Yapılacak olan düzenleme ile ilgili herhangi bir yasa olmadığı için vatandaş dava açamayacak. Ancak, bununla ilgili bir yasa konursa dava yolu da açılabilir. Piyasada dört büyük yabancı sermayeli şirket var. Bu şirketler yemek dışında pek çok sektöre el atmışlardır. Bu nedenle yemek kartı olan çalışanlar bu kartlarını farklı alanlarda kullanmaktadırlar.

Maliye Denetimi Geliyor

Maliye Bakanlığı da yemek kartlarına % 8 KDV uygulandığını ancak, bu kartların amacı dışında kullanıldığını belirtti. Yemek kartlarının kredi kartı gibi kullanıldığının tespit edildiğinin, vergi kaybının önlenmesi için denetimlerin sıklaşarak bunun önüne geçileceğinin altı çizildi. Yemek kartlarındaki KDV % 8 olarak uygulanıyor. Ancak tüketiciler bu kartlarla KDV’si % 18 olan temizlik ürünleri almaktadırlar. Bu da Maliye’nin % 10 vergi kaybına uğramasına yol açıyor.

Gümrük Bakanın Son Noktayı Koydu

Makalenin yazıldığı 06.03.2018 tarihinde, Gümrük Bakanı Sayın Bülent Tüfenkçi bir açıklama yaparak yemek kartları düzenlemesi ile ilgili son o noktayı koymuştur. Bakanın yaptığı açıklamaya göre, yemek kartlarının marketlerde alışverişlerde geçerli olup olmayacağı ile ilgili Hükümetin bir çalışmasının olmadığını, bu durumun zaten gelir kanununa göre yasak olduğunu ancak buna karşın uygulandığını ve uygulanmaya devam edebileceğini belirten Bakan, bu durumun kendi iradeleri dışında olduğunu belirtmiştir.

Hükümet olarak, yemek kartı firmaları ile esnaflar arasındaki komisyon oranları ile iskonto oranlarında düzenlemeye gideceğini belirtmiştir. Esnafın kaliteli yemek sunması ve fiyatlarında makul seviyelerde tutulması ile ilgili düzenlemeler yapılacağını belirtmiştir. Bakan yaptığı açıklamada vatandaşın kalitesiz yemek ile karşı karşıya kaldığı için alışverişe yöneldiğini belirtmektedir. Bakan Tüfenkçi yaptığı açıklamada düzenlemenin 15 gün sonra netleşeceğini söylemiştir.

Yemek Kartları Market Alışverişlerine Kapatılıyor Mu?
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here