Yeni Ev Sahipleri İçin Bütçe Nasıl Oluşturulur?

861
0
Yeni Ev Sahipleri İçin Bütçe Nasıl Oluşturulur

Ev sahibi olmanın yararları vardır, ancak aynı zamanda kiracı olarak karşılaşmadığınız birçok yeni masrafı da barındırır. Bütçe oluşturmayı ve bir bütçeye bağlı kalmayı öğrenmek, yeni ipotek ödemenizi karşılayabileceğinizden ve diğer harcamalarınızın altından kalkabileceğinizden emin olmanıza yardımcı olur.

Ev kiraladığınızda ya da arkadaşlarınızla veya akrabalarınızla birlikte yaşarken bütçenizle ilgili biraz gevşek olmak ve plandan kaçınmak daha kolay olabilir. Ara sıra geç kira ödemesi sorun olmayabilir ve emlak vergileri veya ev sigortası için endişelenmeniz gerekmez. Ancak ev sahibi olmak işleri değiştirir.

Bir ev sahibi olarak, aylık harcama ipotek ödemesiyle başlar: tipik olarak ipotek en büyük masrafınızdır ve çoğu kişi tarafından en önemli ödeme olarak kabul edilir. Nasıl bütçe yapılacağını öğrenirseniz, ev sahibi olmanın tüm masraflarını ve diğer faturalarınızı karşılayabileceğinizden emin olursunuz.

İpotek, ev sahibi olarak karşılaşacağınız tek masraf değildir. Ayrıca emlak vergileri ve ev sigortası ile karşı karşıya kalırsınız. Ayrıca evin içinin ne durumda olduğuna bağlı olarak tadilat masrafları da başınızı ağrıtabilir.

Ancak, iyi haber şu ki ev sahibi olmanın ekstra baskısı ve masrafları, hazırlıklı olmanız durumunda korkulacak bir şey değildir. Bütçeyi yeni bir ev sahibi olmak için nasıl oluşturacağınızı öğrenmek için zaman ayırırsanız, harcamalarınızı izlemenize ve ipotek ödemenizin asla geç kalmadığından emin olmanıza yardımcı olabilirsiniz.

Ev Sahibi Olma Bütçesinin Esası

Henüz bir bütçelendirme yapmadıysanız veya denediyseniz ve başarısız olduysanız, bu korkutucu gelebilir. Ancak en basit haliyle, bütçeleme basitçe gelen parayı ve giden parayı takip etmeniz demektir.

Her kuruşunuzu izleme düşüncesi stresli ve kısıtlayıcı gibi görünse de, uygulamada aslında bunun tam tersi olabilir. Paranızın nereye gittiğini ve her bir kategoride ne kadar para harcayabileceğinizi bilmek stresi azaltabilir ve size daha fazla özgürlük verebilir.

Bir bütçe oluşturup buna bağlı kalırsanız, zaruri giderlerinizi ödedikten sonra eğlenmek için ne kadar paranız olduğunu tam olarak bilirsiniz. Bu, kulağa banka hesap özetinize bakmaktan kaçınmaktan daha iyi gelmiyor mu?

Yeni Bir Ev Sahibi Olmak İçin Bütçe Nasıl Yapılır?

Bir bütçe iki ana faktörden oluşur: gelir ve giderler. Bütçe planlamasına başlamak için, bir miktar kağıt kalem alın veya bilgisayarınızda bir elektronik tablo oluşturun. İlk olarak gelirinizle başlayın: İş, eş veya çocuk desteği, yatırımlar ve diğer kaynaklar dahil olmak üzere her ay elinize geçen tüm parayı yazın.

Ardından, harcamalarınızı listeleyin. Aylık ipotek ödemeniz ve ev vergisi ücretleri, sigorta ve vergiler gibi evle ilgili diğer masraflarınızla başlayın. Ayrıca devam eden onarımlar için bazı fonlar eklemelisiniz İstatistiklere göre, ev sahipleri onarımlar ve acil durumlar için her yıl ev fiyatının yaklaşık % 1’ini bütçelerine dahil etmelidir.

 

Sonrasında otomatik sigorta, araba ödemeleri, borç ödemeleri, kamu hizmetleri, mutfak masrafları, çocuk bakımı gibi diğer gerekli faturaları veya harcamaları listeleyin. Değişen faturaları tahmin etmeniz gerekirse, yaklaşık bir değer yazabilirsiniz. Tüm harcamalarınızı toplayın. Bu, size her ay ne kadar ücret ödemeniz gerektiğini gösterir.

Ardından, her ay ödediğiniz üyelik ve eğlence giderlerinizi ekleyin. Netflix, Spotify, spor salonu üyelikleri ve ev temizliği gibi harcamaları düşünün. Yeni harcama toplamınızı alın ve toplam hane halkı gelirinizden çıkarın. Geliriniz giderinizden daha çoksa, tebrikler. Tasarruf ve eğlence için elinizde belli bir para kalıyor demektir. Bir ev sahibi olarak, daha önce bahsettiğimiz beklenmedik onarımlar için bir miktar parayı acil durum fonuna eklemek akıllıcadır. Toplam harcamalarınız gelirinizi aşarsa, harcamalarınızı azaltmanız veya daha fazla gelir elde etmeniz gerektiği anlamına gelir.

Maliyeti Düşürmek

Sahip olduğunuz miktar konforunuz için çok azsa veya ayın sonunda elinizde hiçbir şey kalmıyorsa, maliyetleri düşürmenin zamanı gelmiş demektir. Son birkaç aydaki banka hesap özetlerine bakın ve gerçekten gerekli olmayan harcamaları vurgulayın. Bu tür harcamalara yakından bakın ve kendinize bir kısmını azaltmayı teklif edin.

Devam Eden Bir Bütçe Oluşturma

Yeni oluşturduğunuz bilgileri kullanarak, devam eden bir bütçe oluşturabilirsiniz. Bunun için çok sayıda yöntem var; Tahmini bir bütçeyi bir elektronik tabloya ekleyebilir ve takip ettiğinizden emin olmak için harcamalarınızı manuel olarak girebilirsiniz. Ayrıca dijital bütçe uygulamaları da harcama kategorileri ve sınırlarını belirlemenizi sağlar ve hesaplarınızı bağladığınızda ilerlemenizi otomatik olarak takip eder.

Ekstra harcamalarınız ne olursa olsun, bütçenizde normal harcamalarınızın dışındaki herhangi bir tutarı dengeleyebileceğiniz bir yer bulmanız gerekir. Bu, ay boyunca size kredi kartlarına veya diğer borçlanmalara güvenmenize gerek kalmayacağını garanti eder. Belki bu, o ay daha az tasarruf sağlamak veya dışarıda yemek yemeyi azaltmak veya daha az alışveriş yapmak anlamına gelir. Bütçeleme konusunu bir bulmaca gibi görün: Her ay bir şablonla başlar ve nasıl ilerlediğinize bağlı olarak parçaları hareket ettirebilirsiniz.

Bütçeleme eğlenceli değildir, ancak yeni harcamalara sahip bir ev sahibi olarak akıllıca bir harekettir. Harcamalarınızı takip etmek, acil durumları planlamanıza ve yaşam tarzınızı karşılayabileceğiniz gönül rahatlığına yardımcı olabilir.

Önceki İçerikBütçe Oluşturma Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerik50/30/20 Bütçe Kuralı Nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz