Yetim Aylığı Alan Kızın Çalışması Sonucu Maaş Kesilir Mi?

1399
0

Yetim Aylığı Alan Kızın Çalışması Sonucu Maaş Kesilir Mi? Yetim aylığı, sosyal güvenlik terminolojisinde ölen kişinin çocuklarının ölen kişiye ait olan aylıkları alması olarak nitelendiriliyor. Sosyal güvenlik kapsamında bağlanan yetim aylıkları birçok genç için güvence yardım durumunu oluşturuyor. Genel bir anlam olarak ölen bir kişinin çocuklarına bağlanan yetim aylıkları yetim aylığının bağlandığı kişilerin çalışmaya başlaması ile birlikte yetim aylıklarının son bulacağı konusunda bir düşünce söz konusudur. Bu düşünce genel anlamda doğru bir düşüncedir ancak bazı istisnai durumlarda bu aylığın kesilmeme durumu söz konusudur.

Yetim Aylığı Alan Kızın Çalışması

Kişilere bağlanacak yetim aylığının hangi kanun hükümleri gereği bağlanacağı kişinin ölüm tarihi ile alakalı bir durumdur. 01/10/2008 tarihinden ölen kişilerin çocuklarına Bağkur, Ssk ve Emekli sandığı kapsamında yetim aylığı bağlanırken 01/10/2008 tarihinden sonra ölen kişilerin yakınlarına 5510 kanun hükümlerine göre yetim aylıkları bağlanıyor.

Yetim Aylığı Hangi Hallerde Kesilmez

Hak sahiplerinin ölümü ile birlikte yakınlarına yetim aylığı veriliyor. Yetim aylıkları alan kişiler sigortalı bir işte çalışmaya başladıkları andan itibaren yetim aylıkları kesiliyor. Ancak bu aylığın çalışmaya başlanması durumunda da kesilmeme durumun söz konusudur. Hak sahipleri üzerinden yetim aylığı alan kız ya da erkek çocuklar eğer ki sosyal güvenlik kanununa tabi olarak çalışmaları durumunda şayet öğrenimleri yoksa 18 yaşını eğer ki orta öğretim mezunu iseler 20 yaşına yükseköğretim mezunu iseler 25 yaşına kadar yetim aylıklarından yararlanabiliyorlar.

Yetim aylığı alan kız ya da erkek çocukların çalışma güçlerini büyük ölçüde etkileyecek bir engel durumları söz konusu ise ve bu durum uzman hekimler tarafından % 60 oranında bir özürlü raporu ile belgelendirilmiş ise yetim aylığı almaya devam ederler ve herhangi bir kesinti olmaz. Herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışsalar bile bu aylıktan istifade edebiliyorlar.

Devletin sağlamış olduğu bu imkanlar doğrultusunda kız çocukları evlenmeleri durumunda bu aylıklarında kesilme söz konusu olur. Ancak erkek çocuk evlense bile özürlülük durumu devam ettiği sürece bu aylıktan istifade edebiliyorlar. Herhangi bir özür durumu olmayan çocukların belli bir yaşa kadar yetim aylığı almasında kanunen herhangi bir sakınca söz konusu değildir.

Yetim Aylığı Alan Kızın Çalışması Sonucu Maaş Kesilir Mi?
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here