Ziraat Bankası Başka Hesaba EFT Nasıl Yapılır?

3841
0
Ziraat Bankası Başka Hesaba EFT Nasıl Yapılır

Soru-cevap kısmını aktif ettikten sonra özellikle en çok merak edilen konular hakkında vakit buldukça açıklamalar ve bilgilendirmeler yapmaya çalışacağım. Daha önceki konularımızda Ziraat Bankası hakkında bilgilendirmeler yapmış ve Ziraat Bankası kullanıcıları için başka hesaba havale işleminin nasıl yapılacağı konusunda bilgiler aktarmıştık. Şimdi merak edilen konulardan bir tanesi olan Ziraat Bankası Başka Hesaba EFT Nasıl Yapılır? konusu hakkında bilgiler vereceğiz. İşleminiz EFT değil havale işlemiyse hemen sizi diğer konumuza alalım.

Bu arada bilmeyenler için; EFT: Farklı bankalar arasında gerçekleştirilen para transferine verilen isimdir.
Havale: Ziraat Bankası hesapları arasında yapılan finansal işlemler için kullanılmaktadır. Yani para göndermek istediğiniz hesapta Ziraat Bankası hesabıysa havale işlemini kullanmalısınız.

Faydalı Konu: Ziraat Bankası Başka Hesaba Para Yatırma Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası Başka Hesaba EFT Nasıl Yapılır?

EFT işlemini yapmak istediğiniz IBAN bilgisini ve alıcı adını temin ettikten sonra işlemimizi kısa bir sürede yapabiliriz. Bu işlemi 4 farklı şekilde yapabilirsiniz. İşlemleri görmeniz ve işlem maliyetlerine dikkat etmeniz açısından en pahalısından başlayarak bu işlemi en uygun şekilde Ziraat Bankasından nasıl yapabilirsiniz göstermiş olalım 🙂 İşlemi yapmadan önce EFT işlem masraflarından bahsetmiş olduğumuz şu konumuza göz atabilirsiniz.

Faydalı Konu: Ziraat Bankası EFT Ücreti 2018

1- Ziraat Bankası Şubeden EFT İşlemi Yapma

Genelde ben teknolojiye uzağım, benim işim gerekirse ücretli ama garanti olsun, uğraşamam! diyenlerin tercih ettiği yöntemlerden bir tanesidir. İşlem ücreti de en yüksek olan işlemlerden bir tanesi olma özelliğine sahip bu işlem için banka sizden minimum 40 TL gönderdiğiniz tutara bağlı olmak üzere maksimum 500 TL ücret almaktadır. Bu işlemi yapabilmek için sadece alıcı hesap bilgisi IBAN ve alıcı adı soyadını bilmeniz yeterlidir. Ek olarak açıklama istiyorsanız personele iletebilirsiniz.

2- Ziraat Bankası ATM Kanalıyla EFT İşlemi Yapma

Şubeden yapılan işleme nispeten daha hızlı ve daha avantajlı olan bir işlem kanalıdır. Ama özellikle maaş dönemlerine denk gelirseniz sıra baya uzun olacağından işleminiz de bir hayli süreceğinden sıradan böbürlenme sesleri duyabilirsiniz 🙂

İşlemi bankkartınızdan yapmanız daha iyi olacaktır para iadesi gibi işlemlerle uğraşmazsınız bu saya de. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra sırasıyla;

Para Transferleri – EFT İşlemlerini seçmelisiniz. Daha sonra alıcı IBAN bilgisi ve alıcı adı soyadı girerek tutar bilgisini de belirtmelisiniz. Onay vermeniz halinde aktarımınız yapılacaktır.

3- Ziraat Bankası Mobil Bankacılık EFT İşlemi Yapma

İşte günümüz teknolojisiyle buluşanların tercih ettiği hem en basit, hemde en kolay ve en uygun ücretli işlemini yapabilmenizi sağlayan İnternet bankacılığı! işleminizi Ziraat Bankası Mobil Bankacılığıyla saniyeler içerisinde yapabileceksiniz.

İnternet Bankacılığı hesabınıza giriş yaptıktan sonra İşlemler – Para Transferleri – Başka Banka Hesabına EFT bölüme girerek IBAN girip alıcı adı soyadı ve tutar bilgisini yazmanız durumunda sizden cep onay için SMS gönderilecek ve SMS onayı yapmanız durumunda işleminiz gerçekleştirilecektir.

4- Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı EFT İşlemi Yapma

Evinde bilgisayarınızın başında işlemleriniz daha hızlı ve güvenli şekilde yapabilirsiniz. Ziraat bankası internet sitesine giriş yapın ve ardından bireysel bankacılık bölümünden hesabınıza giriş yapın.İşlemler – Para Transferleri – Başka Banka Hesabına EFT bölüme girerek IBAN girip alıcı adı soyadı ve tutar bilgisini yazmanız durumunda sizden cep onay için SMS gönderilecek ve SMS onayı yapmanız durumunda işleminiz gerçekleştirilecektir.

Yanlış Yapılan EFT İşlemi Nasıl İptal Edilir?

Eğer yanlışlıkla rakam veya harf hatası yaptıysanız bu durumda işleminiz alıcı bankanın işlem havuzunda bekletilir. Hesap bilgisi doğru sadece alıcı bilgisinde ufak fark edilebilir bir hata varsa işleminiz alıcı hesabına aktarılır ama alıcı adı ile hesap bilgisi tamamen farkıysa işlem size iptal edilir, bazen bu süre 24 saat sürebilmektedir. İşlem süresi uzar ve tutar karşı tarafın hesabına geçmezse karşı bankayla iletişime geçerek bakiyenin aktarılmasını yada size iade olmasını sağlayabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için konu hakkında bilgi verdiğimiz şu konumuzu okuyabilirsiniz.

Faydalı Konu: Ziraat Bankasında Yapılan EFT Nasıl İptal Edilir? 

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here