Ziraat Bankasında Yapılan EFT Nasıl İptal Edilir?

1419
0

Ziraat Bankasında Yapılan EFT Nasıl İptal Edilir?

Ziraat Bankasında Yapılan EFT Nasıl İptal Edilir? diye merak eden bir ziyaretçimize verdiğimiz cevaba biraz daha açıklık getirerek sizlerle paylaşıyoruz.

Gelişen teknoloji sayesinde insanlar artık bankacılık işlemlerini internet ve telefon yardımıyla yapabiliyor. Fatura ödeme, havale ve EFT gibi işlemler birkaç adım ile kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. Türkiye’nin en çok tercih edilen bankalarından Ziraat Bankası da internet teknolojisine erken adım atan bankalardan biridir.

İnternet üzerinden birçok bankacılık işleminin yapılması sayesinde insanlar banka şubelerine ihtiyaç duymuyor. Ziraat bankası internet üzerinden para transferleri için oluşturduğu sistemi gün geçtikçe geliştirmektedir. Aynı bankanın bir başka müşterisinin hesabına yapılan para transferine havale, farklı bir banka müşterisine yapılan para transferine ise EFT denilmektedir.

Günümüzde en sık kullanılan internet bankacılığı işlemi EFT olarak karşımıza çıkmaktadır. Kurumsal ve bireysel olarak internet bankacılığını kullanan müşteriler gelişen teknoloji sayesinde EFT ile para transferlerini kolaylıkla yapmaktadır. Ziraat bankası müşterileri belirli saatler içerisinde EFT yapabilmektedir. Hafta içi her gün 09:00 ve 16:00 saatleri arasında EFT işlemi yapılabilmektedir. Belirtilen saatler dışında yapılan EFT işlemleri bir sonraki işlem saatine aktarılmaktadır. Bazı müşteriler yapmış olduğu EFT’yi iptal etmek isteyebilmektedir.

Hesaba Ulaşmayan EFT İptali

Hatalı bir IBAN numarasına EFT yapılmışsa Ziraat Bankasında 5-10 dakika arası süren onay süreci tamamlanmadan müşteri hizmetlerinin aranarak işlemin iptal edilmesi talep edilebilir. Onay için bekleyen EFT bu durumda iptal edilecektir.

Hesaba Geçen EFT İptali

Karşı tarafın hesabına geçen bir EFT iptal edilemez. Bu durumda Ziraat Bankası EFT iade işlemi gerçekleştirilir. Hatalı gönderim fark edildiği anda Ziraat Bankası şubesine gitmeli veya çağrı merkezi aranmalıdır. Bu durumda EFT yapılan banka kendi müşterisinden onay alarak yapılan para transferinin iadesini sağlayacaktır. İnternet bankacılığında yapılan işlemlerde dikkatli olunması birçok problemin önüne geçecektir. Bu gibi durumlarda hatalı giden hesap sahibinin tamamen insifiyatine kaldığınızdan mümkün olduğunca teyit almadan işlem yapmamakta fayda var.

Hatalı Gönderdiğim Kişi Parayı İade Etmiyor

Eğer karşı taraf size parayı geri iade etmezse bu durumda mahkemeye başvurmaktan başka çareniz kalmayacaktır. Mahkeme her ne kadar uzun sürecek olsa da bu durumda bir sonuç elde edebilisiniz.

Ziraat Bankasında Yapılan EFT Nasıl İptal Edilir?
5 (100%) 3 votes

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here