Ziraat Bankasından Rapor Ödemesi Sorgulama

6695
1

Ziraat Bankasından Rapor Ödemesi Sorgulama

Ziraat Bankası üzerinden SGK kurumu ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun ilgili anayasa maddelerinde rapor parası adı altında bir karşılıksız ödeme zorunluluğu vardır.

Bu duruma göre, doğumdan sonra emziren annelerin durumunda, sakatlık veya geçici bir rahatsızlık yaşanması ve doktor raporu ile belgelenmesi durumunda, 3 farklı geçici iş göremezlik ödemesi mevcuttur. Her üç durumda, rapor ödemeleri farklı süre zamanlarında ve belirli miktarda yapılmaktadır. Buna istirahat parası da denmektedir. Bireylerin hak ettikleri rapor paraları olup olmadığını ve ödemeleriyle ilgili bilgilere İnternet den ulaşılabilir.

Ziraat Bankasına Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Rapor parası ödemeleri Ziraat Bankasından olduğu için, öncelikle sistemden paranız yatıp yatmadığını öğrenip, buna göre paranızı almak için bankaya gidebilirsiniz. SGK resmi sitesinden rapor paranızın yatıp yatmadığını bakabilirsiniz.

Sitede gerekli kısma tıkladıktan sonra, uyruk kısmına tıklayın ve T.C. kimlik numaranızı yazın. Nüfus bilgilerinizi girdikten sonra, cilt numarasını ve doğum yılını da girmelisiniz. Size sorulan güvenlik kodunu da doğru şekilde girdikten sonra sorgula butonuna tıklayabilirsiniz. Rapor parası konusunda bilgileriniz belge halinde çıkacaktır.

Bankadan sorgu yapmak için herhangi bir bankaya ayın 8’i ve 14’ü tarihleri arasında gitmeniz yeterli olacaktır.

Başka Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

Bu şekilde, sürekli olarak takibinizi sürdürebilirsiniz. İsterseniz bankadan da takip yapabilirsiniz. Bu durumda, bankanın ilgili telefonundan hesap numaranız üzerinden kontrol edebilirsiniz. Birde hesap numaranızda para olup olmadığını anlamak için bakiye yazıp 4747 ye mesaj atabilirsiniz.

İnternet sitesinden de şifreniz ile sisteme girip, hesabınızı kontrol edebilirsiniz. SGK sitesinden tüm kayıt sistemine ulaşabilirsiniz. Sizden istenen kimlik bilgilerinizi isteyecektir. Bu şekilde, rapor parası, hizmet belgesi ve prim bilgileri gibi birçok bilginin öğrenilebilir. İnternet ten sürekli takip etmelisiniz bu şekilde, sağlıklı bilgiler alabilirsiniz.

Rapor Parası Nasıl Alınır?

Rapor paranızı sistemde yatmış olarak gördüyseniz eğer. En yakın Ziraat Bankası şubesine giderek 8’i ve 14’ü tarihleri arasında herhangi bir gün ödemenizi kimliğiniz ile birlikte alabilirsiniz. Eğer ödemeniz için IBAN bildirimi yaptıysanız bu durumda ayın 8’ini beklemeniz gerekmez her ayın birinde banka hesaplarınıza aktarım yapılacaktır.

Ziraat Bankasından Rapor Ödemesi Sorgulama
4 (80%) 4 votes

1 YORUM

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here